Românul Alexandru Raicu a cucerit medalia de bronz la cat. 73 kg, sâmbătă, la turneul de judo Grand Slam de la Paris, informează Agerpres.

Alexandru RaicuFoto: ijf.org

Raicu a trecut în primul tur de gambianul Faye Njie, în optimi l-a învins pe azerul Telman Valiev, dar a pierdut sfertul cu francezul Guillaume Chaine. În recalificări, Raicu a câştigat în faţa rusului Evgheni Prokopciuk, iar în meciul pentru bronz s-a impus în faţa tadjikului Somon Mahmadbekov.

Japonezul Kenji Harada a câştigat aurul, după finala cu francezul Theo Riquin, iar o altă medalie de bronz a revenit azerului Hidaiat Heidarov.

România va avea un reprezentant şi în întrecerile de duminică, pe cubanezul naturalizat Asley Gonzalez, la cat. 100 kg.

La turneu participă 281 de judoka din 45 de ţări, 164 la masculin şi 117 la feminin.