Alina Vuc nu a reușit să obțină medalia de bronz la Campionatele Mondiale de lupte. Sportiva noastră a terminat competiția de la Oslo pe locul 5, la categoria 50 kg, după ce a fost învinsă de mongola Otgonjargal Dolgorjav.

Alina VucFoto: cosr.ro

Marţi, Vuc a învins-o în optimi pe norvegianca Ramona Eriksen, a dispus în sferturi de Madison Bianca Parks (Canada), dar a pierdut semifinala cu japoneza Remina Yoshimoto (21 ani), scrie Agerpres.

La Mondiale urmează întrecerile la stilul greco-roman, la care România va avea trei reprezentanţi, Răzvan Arnăut (cat. 60 kg), Mihai Răduţ (cat. 63 kg) şi Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg).

La ediţia precedentă a Mondialelor, în 2019, la Nur-Sultan (Kazahstan), România a obţinut o medalie de argint, prin Alina Vuc, participând cu 14 luptători.