FOTO O campioană olimpică care s-a vaccinat este internată cu Covid-19 în Italia

de L.V.A.     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2021, 10:33 Sport | Alte sporturi


Madison Wilson campioana olimpica la JO Tokyo
Foto: Captura Instagram
Madison Wilson, înotătoare australiană care a câștigat proba de ștafetă 4x100 m liber împreună cu echipa Australiei la JO Tokyo 2020, este spitalizată în Italia. Ea a făcut Covid-19, deși s-a vaccinat cu ambele doze.

Wilson, 27 ani, medaliată cu aur şi argint la Rio 2016 tot cu ştafeta australiană de 4x100, a postat pe Instagram o fotografie în care se află pe un pat de spital.

Sportiva australiană a scris că a făcut ambele doze de vaccin şi a urmat protocoalele sanitare pentru a concura la competiţia organizată de International Swimming League (ISL) din Italia, potrivit Agerpres.

''Mă simt extrem de ghinionistă, dar cred că acesta este un semnal uriaş de alarmă. Covid este un lucru serios şi atunci când vine te loveşte foarte tare. Ar fi o prostie să nu spun că am fost speriată'', a scris Wilson pe reţelele de socializare.

La Tokyo, Wilson a mai cucerit o medalie de bronz cu ştafeta australiană de 4x200 m liber, iar în prezent participa pentru echipa LA Current în circuitul ISL.

''Îmi voi lua ceva timp să mă odihnesc şi sunt sigură că voi fi gata să revin înapoi în cel mai scurt timp'', a adăugat campioana din Australia.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6916 vizualizari

  • +2 (38 voturi)    
    Si acum sosocii: (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:00)

    Laic [utilizator]

    3,2,1 Start la conspiratii !
    • -1 (19 voturi)    
      Nu e nicio conspiratie (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:19)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Laic

      Numai unii cu pantalonasi maro si cu creierul mititel si bine odihnit. Stai linistit, nu esti singur, sunteti mai multi.
  • -3 (35 voturi)    
    a avut ghinion (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:07)

    tahomir [utilizator]

    Ca s-a infectat desi era vaccinata. Ca si israelienii, englezii, islandezii si Sorin Oprescu.
    Pe de alta parte, desi a fost infectata, a facut o forma usoara. Adica fix la fel cum fac aia care au sub 30 de ani,sanatosi si nevaccinati.
    • 0 (24 voturi)    
      fa si dta un upgrade (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:24)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      la placa pe care o tot debitezi pe aici. Forme usoare sau asimptomatice la cei sub 30 ani nevaccinati erau anul trecut, cand erau versiunile initiala si cea britanica.
      Anul acesta, mai ales acum la valul 4 e tulpina Delta, care afecteaza f mult tinerii si acum multi dintre ei fac si forme mai grave sau chiar mortale. Vezi in acest sens si situatia celor internati la ATI, ca de data asta sunt multi multi copii, ceea ce nu se intampla pana la Delta.
      Deci nu mai e valabila placa ca sub 30 ai riscuri f f f mici de a face o forma grava.
      Acum, vaccinatii sub 30 risca sa faca COVID, forma usoara sau asimptomatica, precum nevaccinatii de anul trecut.Deci, de data asta vaccinul ofera totusi o protectie.
      Speram sa nu apara alta tulpina dominanta care sa le faca inutile....ca altfel, va fi jale...
  • 0 (28 voturi)    
    Mai abtineti va de la stiri din astea! (Marţi, 21 septembrie 2021, 11:25)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Voi incercati ceva (sa se fereasca lumea, nu i de gluma, etc) si va iese, de fapt, ca dati de apa la moara pt anti vaccinisti. Cred ca - daca fiind vaccinata - e internata, cel mai probabil ar fi murit fara vaccin! Si mai lasati ma si cu sportivii (ca vezi Doamne, lumea ''se sperie'', daca sportivii, care aparent sunt ''cei mai sanatosi oameni'' fac covid ) ca nu are legatura decat cu genele.Am 41 de ani, fumez de la 14 ani, am baut zilnic 20 de ani, am fugit de sport ca dracu' de tamaie si nu am avut decat nas infundat vreo 2 zile de la COVID! M-am si vaccinat dupa aia pt formalitati..
    • -2 (12 voturi)    
      Te deranjeaza? (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:29)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Te deranjeaza atat de rau ca oamenii gandesc cu propriile capete din dotare si nu cum vor unii si altii?

      Sau sunt toate faptele puse si spuse la vedere si fiecare decide sau nu se mai da nici o stire, dar absolut nici una despre Covid. Nici propaganda pro vaccinare, nici non-stop cifrele de infectari, incidenta, internati la ATI, mortalitate etc.

      La inceputul pandemiei anuntau decesele si precizau pentru toti cei decedati si starea de sanatate, bolile cronice etc. Si tot asa unul din asta destept a zis "ba ia nu mai ziceti voi ca aia erau bolnavi copti ca or sa creada astia sanatosi ca de ei nu se leaga virusul".

      Putem sa incercam sa nu mai manipulam pe nimeni? De nici o parte? Eu nu am zis nimanui sa nu se vaccineze. Pot si cei pro-vaccin sa se abtina sa incerce sa impuna altora ce sa faca? Sau e prea greu sa respecti drepturile si libertatile altora?
      • -1 (13 voturi)    
        Ma deranjeaza ca (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:40)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        dau apa la moara unor oameni care NU gandesc cu creierul din dotare. Nici eu nu cred ce e in media, de fapt, nici nu ma prea mai intereseaza subiectul COVID, dupa ce am avut si m am vaccinat, DAR, cand o buna prietena, care lucreaza intr un spital judetean de urgenta, dintr un oras mare, centru universitar imi spune ca - acum cateva zile - din cei 60 internati la ATI acolo, 59 sunt nevaccinati, iar vaccinatul are 86 de ani si face dializa, incep sa ma intreb unele chestii - anume, (o zi de ATI costa in jur 10000 am auzit), daca nu ar trebui nevaccinatii, sa plateasca spitalizarea! Ce parere ai?
        • 0 (6 voturi)    
          ATI-ul costa la fel, indiferent daca e ocupat sau (Marţi, 21 septembrie 2021, 14:05)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Sustinerea unui compartiment sau pat ATI intr-un spital costa la fel, indiferent daca e ocupat sau liber.

          Personalul medical oricum trebuie sa existe, iar medicamentele oricum expira.
          Vremea lor tot trece.
        • +1 (3 voturi)    
          Pai nu o platesc ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 14:29)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Pai nu platesc spitalizarea prin taxe si impozite? Ce parere ai?

          Libertatea ... e scumpa. Democratia ... e al dracu de scumpa. Daca sunt prea scumpe mai bine ca in Coreea de Nord ma gandesc. Acolo nu misca nimeni in front si gata. 100% rata de vaccinare. 0 (zero) internati la ATI. Corpul nu iti apartine, e al partidului samd. Ideal, nu?

          Eu cred ca mai scumpa decat toate locurile la ATI de la inceputul pandemiei a fost toata nenorocirea asta economica, toata mascarada asta cu lockdown-urile, toate restrictiile. Ne-au costat mult mai mult. Costurile astea nu te intereseaza?
          • 0 (2 voturi)    
            Ba da, (Marţi, 21 septembrie 2021, 15:20)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            dar ma cam indoiesc ca dai atata, incat sa acopere cazuri exceptionale! Asta, unu la mana si doi la mana, cred ca daca tu ajungi acolo si eu nu am fost in viata mea la spital(deci pt mine nici o cheltuiala), iti platesc si eu si eu nu vreau sa fac asta! Vrei libertate, stii vorba aia draga americanilor? ""freedom it's not free'':D!
            • 0 (2 voturi)    
              Pai spune asa ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 16:06)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              Pai spune asa. Vrei sistem de asigurari private si sa nu mai platesti taxe si impozite. Nu am nimic impotriva. Problema e atunci cand statul a luat taxele si impozite dar nu vrea sa furnizeze serviciile.

              Felicitari ca nu ai ajuns la spital pana acum. Dar s-ar putea sa ajungi. Si daca ajungi s-ar putea sa nu fie acoperit de polita ta privata. Avantaje si dezavantaje.

              Eu stiu daca ar trebui sa te indoiesti in legatura cu cati bani dau eu. Poate dau suficienti. Poate dau mai mult ca pretul unei spitalizari la ATI pentru COVID.

              Apropo. De zecile, sutele de mii de alcoolici, fumatori, sedentari, persoane pentru care preventia si propria sanatate practic nu exista si care costa sistemele de sanatate infinit mai mult nu pari a te impiedica asa de tare. Daca faci cancer de la fumat ti-ar conveni sa vina unul sa zica ... "ete nu vreau sa-ti platesc tie cheltuielile medicale"?

              Ai dreptul sa fumezi? (din intamplare fara efecte nocive pana acum) Dar eu nu am dreptul sa nu ma vaccinez? E fair?
              • 0 (2 voturi)    
                Nu e totuna, tu parca o faci (Marţi, 21 septembrie 2021, 17:51)

                Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                dinadins. Avand posibilitatea (cu o intepatura sau doua) sa nu ajungi, tu risti sa ajungi (asta in cazul in care nu ai facut covid, eu unu', asa cum am mai zis mai sus, am facut si a fost ''frectie'' - ideea e ca nu stiam asta, desi banuiam, ca nu am facut vreo gripa in viata mea). Cat despre fumatul meu, te asigur (asta daca sunt pe picioare, lucid) ca nu o sa merge la spital decat sa mi puna diagnosticul, oricum, ar mai avea vreun rost? Ma pun pe baut si inchei ''in glorie'' :). Eu nu tin, Gigi sa te vaccinezi, dar daca astia pun restrictii, pun si din cauza ta si nu mi convine. Cum am facut eu vaccin (efectiv degeaba), neavand nimic de la covid, il poate face toata lumea.
              • +1 (1 vot)    
                Adunați merele cu perele (Miercuri, 22 septembrie 2021, 12:26)

                Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                intenționat. Că nu păreți deloc neștiutor. Situațiile pe care le-ați înșirat sunt dăunătoare doar pentru cel care le practică. În afară de FUMAT care nici el nu este permis peste tot, ci doar în locuri în care fumătorii nu pun în pericol sănătatea altora. În cazul Covid 19 este vorba de o boală contagioasă care pune în pericol SĂNĂTATEA PUBLICĂ. Și nu numai. Dar cred că știți aceste lucruri. Pe agenda dumneavoastră sunt alte interese.
      • -3 (5 voturi)    
        Când e vorba de pandemie (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:36)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        drepturile societății sunt deasupra dreptului fiecărui individ. A decis acest lucru însuși CEDO.
        • +1 (1 vot)    
          Pana la urma... (Marţi, 21 septembrie 2021, 15:56)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Pana la urma nu am nevoie de CEDO sa imi apere drepturile si libertatile. Mi le pot apara si singur.
          • 0 (0 voturi)    
            CEDO (Miercuri, 22 septembrie 2021, 0:00)

            Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            le-a răspuns celor care se tem că îi veți infecta dumneavoastră. Și care au reclamat acest comportament egoist. Vă dau cuvântul meu că nu mi-ar păsa absolut deloc că nu vă vaccinați nici în cazul în care muriți de covid 19, dacă refuzul dumneavoastră NU AR MENȚINE SITUAȚIA DE PANDEMIE ÎN ROMÂNIA.
  • 0 (8 voturi)    
    nooo (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:39)

    srpc [utilizator]

    e batrana si are comorbiditati, clar :)))