​Atletism: Alina Rotaru, locul trei în proba de săritură în lungime de la Nairobi

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 19 septembrie 2021, 0:00 Sport | Alte sporturi

Alina Rotaru
​Atleta Alina Rotaru Kottmann a ocupat locul al treilea în proba de săritură în lungime, sâmbătă, la reuniunea Kip Keino Classic desfăşurată la Nairobi, capitala Kenyei, ultima etapă a circuitului World Athletics Continental Tour Gold.

Rotaru a sărit 6,50 metri la ultima încercare, după ce până atunci cea mai bună încercare a sa măsura 6,34 m.

Concursul a fost câştigat de sârboaica Milica Gardasevic, cu 6,68 metri, în timp ce pe locul secund s-a clasat poloneza Magdalena Zebrowska, 6,52 metri, informează Agerpres.