Sportiva Maria Ceplinschi a câştigat, duminică, medalii de aur în finalele de la bârnă şi sol, desfăşurate la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia), în timp ce Gabriel Burtănete a obținut bronzul la sărituri, informează Agerpres.

Maria Ceplinschi si Gabriel Burtanete, medalii la CM de gimnastică de la MersinFoto: Facebook - Federația Română de Gimnastică

La bârnă, Ceplinschi s-a impus cu 12,750, fiind urmată de croata Ana Derek (12,600) şi maghiara Csenge Maria Bacskay (12,100).

În finala de la sol, Ceplinschi a ocupat primul loc cu 12,900, devansându-o pe maghiara Dorina Boeczoego (12,850 puncte), în timp ce a treia a fost Derek (tot cu 12,850).

Maria Ceplinschi, campioană europeană de junioare cu echipa, în decembrie 2020, a obţinut în Turcia primele medalii într-o competiţie internaţională a senioarelor.

La masculin, Gabriel Burtănete s-a clasat pe locul al treilea la sărituri, cu 14,400 (14,450 la prima săritură, 14,350, la a doua). Canadianul William Emard s-a impus, cu 14,575, al doilea fiind de kazahul Milad Karimi, cu 14,450.