Judo: Alex Bologa, medalie de bronz la Jocurile Paralimpice de la Tokyo

Vineri, 27 august 2021, 11:15 Sport | Alte sporturi

Alex Bologa
Alex Bologa a cucerit vineri medalia de bronz la categoria -60 kg din cadrul competiţiei de judo de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

Alex Bologa a trecut în confruntarea pentru locul trei pe Sherzod Namozov, din Uzbekistan. Anterior, sportivul nostru a trecut de japonezul Takaaki Hirai şi apoi a fost învins de azerul Vugar Shirinli, în semifinale.

De știut:
  • Alex Bologa mai are în palmares o medalie de bronz câştigată la Jocurile Paralimpice din 2016, la Rio de Janeiro.
  • Eduard Moescu (ciclism) a încheiat finala probei de contratimp 1000 m (cat. C3) pe locul al 17-lea.
Pentru delegația României aceasta este ce-a dea doua medalie câștigată, după argintul lui Eduard Novak de la ciclism.