Judoka Florina Bădiceanu a câştigat medalia de bronz la categoria 52 kg, miercuri, la Campionatele Europene de judo pentru cadeţi de la Riga (Letonia), după ce a învins-o în meciul decisiv pe olandeza Julie Beurskens.

Florina Badiceanu, bronz la CE Judo (cadeti)Foto: captura EJU Live

Bădiceanu a câştigat în optimi în faţa belgiencei Lola Fache, în sferturi a trecut de Nikolina Nisavic (Serbia), dar a pierdut semifinala cu Binta Ndiaye (Elveţia), informează Agerpres.

La cat. 57 kg, Patricia Nistor a fost învinsă în primul tur de portugheza Mariana Simoes.

La masculin, Alexandru Petrescu a cedat în optimile cat. 66 kg, în faţa sârbului Aleksa Bubalo. În limitele cat. 73 kg, Simon Mureşan a fost învins în primul tur de polonezul Dawid Szulik.

România are până acum două medalii la Europenele de cadeţi, prima fiind argintul câştigat de Vanessa Tolea, marţi, la cat. 48 kg.

România participă cu 14 judoka la Europenele de cadeţi, 9 băieţi şi 5 fete.

La competiţie s-au înscris 393 judoka din 37 de ţări, dintre care 217 la masculin şi 176 la feminin.