Echipajul de dublu rame masculin al României a câştigat, duminică, medalia de aur, la Campionatele Mondiale de canotaj juniori, de la Plovdiv (Bulgaria).

Echipajul tricolor, format din sportivii Andrei Petrişor Axintoi şi Iliuţă Leontin Nuţescu, a încheiat cursa cu timpul de 6:41.99 minute, iar pe podium au mai urcat Germania şi Canada.

”Suntem foarte fericiţi, ne-am antrenat atât de mult pentru acest rezultat. Este o etapă foarte importantă pentru noi, iar această medalie ne va ajuta cu adevărat”, au spus sportivii români imediat după finalul cursei, citaţi de site-ul oficial al competiţiei.

Echipajul format din Daria-Ioana Dinulescu, Maria Guzran, Elena-Maria Robitu şi Ancuţa-Adelina Ungurean a obținut medalia de aur la patru rame feminin.

De asemenea, echipajul format din Dumitru Mariana-Laura, Mocanu Elena Silvia, Neculaeasa Florentina-Georgiana, Loghin Ana-Maria, Popa Petruta-Ionela, Cerbu Elena-Andreea, Azoitei Valentina Amalia, Ruscuta Alexandra-Georgiana și Petreanu Victoria-Stefania a cucerit medalia de bronz în proba de 8+1 feminin (JW8+). Pe prima treaptă a podiumului a urcat un echipaj din SUA, iar pe locul doi s-a clasat un echipaj din Germania.

Alte rezultate:

• Patru vâsle feminin (JW4x): Iorgovan Andreea-Fabiola, Filote Andra Elena, Petian Diana-Ionela și Suta Elena-Diana - locul 4 în finala A (06:39.32)
  • Dublu rame feminin (JW2-): Dram Mihaela-Cosmina și Stoica Georgelia - locul 5 în finala A (07:33.20)

• Patru rame masculin (JM4-): Plesescu Cosmin Iulian, Dunca Marian Stefan, Hemen Andrei și Eduard Moldovan - locul 6 în finala A (06:19.57)
  • Simplu vâsle feminin (JW1x): Matran Ana-Maria - locul 3 în finala B - locul 9 la general (07:57.74)
  • Patru vâsle masculin (JM4x): Florea Lucian-Andrei, Nitan Alexandru, Groza Petrisor-Darius și Pavel Ionut - locul 5 în finala B - locul 11 la general (06:03.85).

România a calificat şapte echipaje în finalele A de duminică, la CM de la Plovdiv, şi anume dublu rame feminin şi masculin, patru rame feminin şi masculin, patru vâsle feminin, respectiv 8+1 masculin şi feminin.