​Boxerul francez Karim Guerfi a devenit campion european la categoria pană, după ce l-a învins cu o decizie la limită pe spaniolul Andoni Gago, într-o gală disputată vineri la Marbella (Spania), relatează L'Equipe.

Guerfi, 34 ani, fost campion european la cocoş, cu 30 victorii, cinci înfrângeri şi un egal în palmares, a obţinut o decizie la limită după cele 12 reprize de la Marbella. Doi arbitri judecători i-au dat victoria francezului cu 115-113 şi 116-112, iar un al treilea l-a văzut pe iberic învingător cu 115-113.

Pe 19 martie 2021, Guerfi a pierdut centura europeană de la cocoş, fiind învins de britanicul Lee McGregor la Bolton, prin KO tehnic în prima repriză.

Următorul adversar al francezului va fi britanicul Jordan Gill, 27 ani, challenger oficial. El are 26 victorii şi 1 înfrângere în palmares, informează Agerpres.