România a încheiat prezența la JO 2020 cu 4 medalii - Rezultatele complete ale tricolorilor la Tokyo

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 august 2021, 17:50 Sport | Alte sporturi


Ancuta Bodnar si Simona Radis au adus aurul pentru Romania la JO 2020
Foto: Soenar Chamid / AFLO / Profimedia
România a încheiat Jocurile Olimpice de la Tokyo cu patru medalii, una de aur, la dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş), şi trei medalii de argint, la spadă feminin (Ana-Maria Popescu), dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) şi patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari), informează Agerpres.

Zestrea României la Tokyo: o medalie de aur, la dublu vâsle feminin (Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş), şi trei de argint (Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul masculin de patru rame fără cârmaci - Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Cosmin Pascari şi cel de dublu rame masculin - Marius Cozmiuc, Ciprian Tudosă).

Rezultatele complete ale sportivilor români la JO 2020


ATLETISM (10 sportivi)

Florentina Costina Iuşco (săritura în lungime): locul 20 (calificări)
Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 17 (calificări)
Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m): locul 33 (calificări)
Daniela Stanciu (săritura în înălţime): locul 18 (calificări)
Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului): locul 17 (calificări)
Marius Iulian Cocioran (50 km marş): locul 24
Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii): locul 26 (calificări)
Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului): locul 6
Andrea Miklos (400 m): forfait
Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei): locul 12

BASCHET FEMININ 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve)

România (Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia): locul 7

BOX (2)

Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): locul 17
Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): locul 5

CANOTAJ (9 echipaje: 36 sportivi + 2 rezerve)

Opt rame cu cârmaci masculin (Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu): locul 7
Opt rame cu cârmaci feminin (Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea): locul 6
Patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari): locul 2
Patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu): locul 9
Dublu rame feminin (Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi): locul 9
Dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă): locul 2
Dublu vâsle - categorie uşoară feminin (Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă): locul 6
Dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş): locul 1
Dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache): locul 9
Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei

CICLISM

Vlad Dascălu (mountain bike): locul 7
Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea): abandon

FOTBAL (18 jucători + 4 rezerve)

România (portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; fundaşi - Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi - Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe): locul 11

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ (3)

Maria Larisa Holbură (individual compus): locul 65 (calificări)
Larisa Andreea Iordache (bârnă): locul 4 calificări; forfait pentru finală
Marian Drăgulescu (sărituri): locul 16 (calificări)

ÎNOT (4)

Robert Glinţă: 100 m spate - locul 8, 200 m spate - locul 26
Daniel Martin: 100 m spate - locul 38, 100 m fluture - locul 53
David Popovici: 200 m liber - locul 4, 100 m liber - locul 7, 50 m liber - locul 40
Bianca Andreea Costea: 50 m liber - locul 31, 100 m liber - locul 35

CANOE SPRINT (2)

Victor Mihalachi: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 21
Cătălin Chirilă: C2 - 1.000 m - locul 5, C1 - 1.000 m - locul 11

JUDO (3)

Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): locul 9
Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): locul 17
Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): locul 9

LUPTE (5)

Alina Vuc (cat. 50 kg): locul 14
Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg): locul 16
Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg): locul 8
Albert Saritov (cat. 97 kg - libere): locul 14
Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg - greco-romane): locul 12

SCRIMĂ (2)

Ana-Maria Popescu (spadă): locul 2
Iulian Teodosiu (sabie): locul 16

TENIS (3)

dublu feminin (Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu): locul 9
Mihaela Buzărnescu (simplu): locul 17

TENIS DE MASĂ (4 + o rezervă)

România - feminin (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara): locul 5
Elizabeta Samara (simplu): locul 17
Bernadette Szocs (simplu): locul 17
Ovidiu Ionescu (simplu): locul 33
dublu mixt (Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu): locul 5
Irina Ciobanu (rezervă)

TIR SPORTIV (1)

Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): locul 9

TIR CU ARCUL (1)

Mădălina Ştefania Amăistroaie: locul 33

TRIATLON (1)

Felix Pierre Duchampt: locul 36








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12936 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    Olimpiada (Sâmbătă, 7 august 2021, 18:31)

    CarlosKent [utilizator]

    Am ajuns in situatia tarilor exotice despre care spuneau comentatorii vremurilor trecute ca deviza olimpica este "Important este sa participi, nu sa castigi"
    • +3 (3 voturi)    
      China are performanta slaba: 1 medalie la 37 mil ! (Duminică, 8 august 2021, 1:25)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui CarlosKent

      China are pană acum 38 medalii de aur la 1.408 miliarde locuitori. Adica 1 aur la fiecare 37 mil. persoane. Este evident sub Romania.
  • +16 (26 voturi)    
    S-a dus naibii si sportul, de orice fel (Sâmbătă, 7 august 2021, 18:52)

    Parzivall [utilizator]

    In Romania. Romania s-a dus naibii pe toate planurile. Sta bine la postaci formatori de opinie insa, de rit securist sau bullshevin!!!
    • -5 (33 voturi)    
      Ai uitat sa-i amintesti (Sâmbătă, 7 august 2021, 18:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      pe postacii #rezist, astia sunt cei mai virulenti!
      • -1 (3 voturi)    
        N-a uitat, sunt inclusi (Duminică, 8 august 2021, 0:30)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        N-a uitat, sunt inclusi.

        Securistii si/sau bolsevicii sunt inclusi in #rezist. Chiar asta e esenta lor, desi sunt si altii de alte categorii. Intr-un cuvant: secaturi!
      • 0 (2 voturi)    
        ..si pe aia.. (Duminică, 8 august 2021, 8:40)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        .. CU PENSII SPECIALE .
  • +12 (22 voturi)    
    Ungaria 20 medalii - poz. 12 (Sâmbătă, 7 august 2021, 19:17)

    banatul e fruncea [utilizator]

    O țară, jumătate cât România, aduce 20 de medalii 6 aur 7 argint 7 bronz. Sa nu-mi spună mie cineva ca ei investesc de 5-6 ori mai mult în sport...
    • +11 (21 voturi)    
      de acord cu tine (Sâmbătă, 7 august 2021, 19:37)

      ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Am spus si eu acest lucru cu mai multe zile inainte si am dat mai multe exemple: Croatia, Slovenia, Cehia, Kosovo, Cuba chiar Bulgaria toate exemplele fiind raportate la populatie, iar in unele cazuri la PIB (ex Cuba). Sunt atat de amarat incat nu-mi vine in minte decat o singura intrebare pentru mai marii acestei tari: trimitem 104 sportivi la care se adauga antrenori, oficiali, personal auxiliar vreo 10 comentatori de la TVR si SRR ca sa comenteze obtinerea a 4 medalii de catre 9 sportivi, adica 8,6% din cei trimisi??? Cu toti acestia s-au cheltuit foarte multi bani si acesti bani sunt IMPRUMUTATI si trebuie dati inapoi de urmasii nostri. La rezultate vedem: abandon, forfait, eliminat din primul tur, eliminat in calificari, locul 39, locul 53, locul 33, etc. Iubitorii de sport din intrega tara si toti romanii sunt convins ca asteapta acum luari de pozitie, explicatii, penalizari, amenzi, etc din partea celor responsabili nu tacere, aici se pricep toti
      • 0 (2 voturi)    
        Plus 10-15 securisti, printre aia (Duminică, 8 august 2021, 0:33)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

        Plus 10-15 securisti, printre aia. Sa raporteze cu mandrie cum Statul Securist Roman, sub conducerea lor a devanit multilateral subdezvoltat. Afganistanul e far calauzitor pentru talibanii romani!
  • +9 (25 voturi)    
    Nu înțeleg de ce (Sâmbătă, 7 august 2021, 19:21)

    Observatory [utilizator]

    sunteți nervoși ?
    Suntem buni Numai și numai de bancuri ( gurile rele spun ca și bancurile sunt importate din Israel )
    in rest nimic, regrete enorme !
    Am avut ocazia sa schimbam ceva, ….dar se pare ca nu am avut “material” !
    PS
    Nu înjurați conducerile politice care au manevrat, Poporul , ce a făcut , încă odată, poporul nu politicieni …

    Sincer îmi plânge inima pentru așa o țara frumoasa dar cu un po…r de kko.
    Normal mai sunt sclipiri , dar mici, rare și pe alte meleaguri….

    Sănătate și poate intr-o zi sa apară un Patriot Adevărat !
    • -2 (20 voturi)    
      majoritatea (Sâmbătă, 7 august 2021, 20:35)

      DonPepe [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      dintre comentaci si scriitorii de genul nu au practicat vreodata sportul celor ce au avut onoarea sa reprezinte in finale romania la olimpiada si ei mananca turkish delight ;) Numai bine copii!
      • -2 (10 voturi)    
        si sigur (Sâmbătă, 7 august 2021, 21:50)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

        au avut scutire medicala la educatia fizica!
      • 0 (4 voturi)    
        Bine Bhai (Sâmbătă, 7 august 2021, 23:16)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

        …popicarule……Și?
        Sunt comentarii adevărate .
        Numai popicarii pot cometa aici ?
      • +3 (3 voturi)    
        Faci confuzie (Duminică, 8 august 2021, 5:14)

        Gelu Balsam [utilizator] i-a raspuns lui DonPepe

        Intre un efort si eficienta sa. Efortul e laudabil insa rezultatul sau nu. De exemplu, si eu as putea sa muncesc sa imi ridic o casa. Va iesi insa prost pt ca nu am cunostinte. Nimeni nu contesta efortul depus de sportivi ci rezultatele slabe per total obtinute de lot.
  • +12 (12 voturi)    
    patru... (Sâmbătă, 7 august 2021, 21:59)

    notnow [utilizator]

    Pe vremuri (nu foarte indepartate), cand luam doar 4 medalii la gimnastica era un esec...
    Totusi, oare nu se intreaba nimeni de ce ar face un copil/tanar sport de performanta in Romania? Si unde? Sportivilor nu li se asigura planul B in viata (sport si cariera sportiva sau in afara sportului). Daca sunt saraci e mult mai simplu sa "plece la munca in strainatate", iar daca au parinti cu potential financiar... Probabil si organizarea sportului a suferit mult.
    Sa ne amintim de grosul sportivilor de la cele doua hulite cluburi (cel al Armatei si cel al Internelor). Sportivii de acolo aveau in general un post asigurat dupa cariera sportiva si cu siguranta o pensie de sistem... O sa ziceti ca cele doua functioneaza in continuare. Ei, nu-i chiar asa. Nivelul e cu totul si cu totul altul...
    Nu sunt melancolic dupa vremurile alea (oricum eram copil si n-as avea de ce), insa din pacate nu s-a pus nimic in locul acelor... sa le zicem "modalitati de organizare"... a sportului din vremea comunista.
    Sa mai discutam despre bazele de pregatire? Hai sa ne uitam cum se contruiesc stadioane. Majoritatea (ca sa nu zic toate) sunt fara pista de atletism si facilitati care sa permita si altceva decat fotbal (cel din Cluj e o raritate in tara). De ce? Pt ca vor "suporterii" sa ii scuipe mai de aproape pe fotbalisti la cornere?
    Cred ca pana la urma am devenit un neam de "suporteri" si cam atat...
    Din pacate...
  • -5 (13 voturi)    
    stricam orzul pe gaste... (Sâmbătă, 7 august 2021, 22:15)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... mai multa paguba cu sportivii astia. la fel ca politicienii, performanta zero, sifoneli fara masura.
  • -4 (10 voturi)    
    Cei care au fost Ministru al Sportului (Sâmbătă, 7 august 2021, 22:54)

    un domn [utilizator]

    In ultimii 5 ani trebuie manjitzi cu fecale ( inclusiv Novak )
  • +1 (1 vot)    
    Dati-va demisia (Duminică, 8 august 2021, 0:42)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    si gata !
  • +2 (6 voturi)    
    Toți sunteți hateri (Duminică, 8 august 2021, 2:10)

    SKBjull [utilizator]

    Stați că vine ministrul cu medalie de aur la paralimpice. Sau alea nu se pun? Barbarilor!
  • 0 (4 voturi)    
    Inată una din cele mai rușinoase pagini ale regim (Duminică, 8 august 2021, 8:02)

    Cremenarul [utilizator]

    Dureroasă, foarte rușinoasă pagină a sinistrului regim anti-liberal / anti-românesc IOHANNIS & Co.
    Oare de ce niciun politician român aflat acum la conducerea țării nu-și dă demisia ?
    Vechii / adevărații liberali regretă enorm că actualii liberalo-băsiști-useriși își bat joc nu numai de situația economico-financiară a României, ci și de soarta sportului românesc ajuns într-o stare jalnică, așa cum nu a fost nici chiar pe timpul devastatorului regim ceaușisto-comunist ! ?
  • +2 (2 voturi)    
    La noi statul Roman (Duminică, 8 august 2021, 12:23)

    ady77 [utilizator]

    Nu incurajeaza sportul de masa.
    In Franta de ex. au aproape 6.000 de cluburi de handbal, care sunt finantate din bugettul de stat.
    Baza de pregatire sanatoasa, fara pile si mici atentii, antrenori care se folosesc de tehnologie pentru monitorizare si rezultate.
    La noi nu se face recuperare dupa meci,, daca se castiga se da o cola si o pizza, si gata recuperarea.
  • 0 (2 voturi)    
    o mare performanță! (Duminică, 8 august 2021, 14:26)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    sunt fffffff mândru!amin!