VIDEO JO 2020, canotaj: România, locul șase în proba de 8+1 feminin

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 30 iulie 2021, 4:11 Sport | Alte sporturi

Canotaj, echipaj al Romaniei
România a încheiat pe locul șase, vineri, finala probei feminine de 8+1 din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Echipajul alcătuit din Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea a fost cronometrat cu timpul de 6 min 04 sec 06/100.

Titlul olimpic de la Tokyo a fost câştigat de Canada (5 min 59 sec 13/100), iar podiumul a fost completat de Noua Zeelandă (6 min 00 sec 04/100) și de China (6 min 01 sec 21/100).

Aici poți vedea imagini de la cursă
Sursa video: Eurosport

Clasamentul final al probei:

Canotajul românesc a cucerit 20 medalii de aur, 12 de argint și 9 de bronz la Jocurile Olimpice.

Delegația României a câștigat 4 medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo: 1 de aur (echipajul de dublu vâsle feminin) și 3 de argint (Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul de patru rame fără cârmaci masculin și echipajul de dublu rame masculin).

309 medalii a obținut țara noastră de când participă la Jocurile Olimpice: 90 de aur, 97 de argint și 122 de bronz.

3816 vizualizari

• +3 (3 voturi)
    un lucru mai putin explicabil (Vineri, 30 iulie 2021, 4:37)

ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

Felicitari flotilei romanesti care a cucerit medalii de aur si argint la aceasta Olimpiada, dar nu pot sa imi explic de ce echipajul de 8+1 fete nu a reusit decat ultimul loc in finala, cu un timp slab, desi in recalificari a avut un timp foarte bun? Era clar ca de la ele asteptam mai mult chiar o medalie, asa cum aratau timpii
    ceva imi scapa (Vineri, 30 iulie 2021, 4:52)

Declaratia Elisabetei Lipa din 28 iulie 2021 facuta reporterilor "O să mă sunați sigur și în zilele următoare. Să vă mai așteptați la medalii. O să vedeți niște curse extraordinare. 8-ul de fete au făcut astăzi record mondial și record olimpic, 5.52, Suzi știe ce înseamnă asta. Este extraordinar",
    Acum Lipa trebuie sa iasa sa ne spuna ce s-a intamplat de echipajul nostru a ocupat ultimul loc in finala cu un timp mult mai slab, realizat in acelasi loc cu doua zile inainte. Castigatoarea medaliei de aur a avut un timp sub cel al echipajului romanesc din recalificari. Pentru mine care speram aici, conform rezultatelor, intr-o medalie, visul s-a spulberat
    ciudat (Vineri, 30 iulie 2021, 7:25)

sentenced [utilizator]

Pe 28 Iulie au facut record mondial, 5:52.99, iar in finala au scos 6:04.06.

declaratii halucinante (Vineri, 30 iulie 2021, 9:13)

Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar in Romania se poarta pregnant declaratii a la Mirel Radoi: sunt multumit, nationala a jucat bine, am fost motivati, jocul a mers, jucatorii se inteleg, se simt, pasele functioneaza, suntem pe drumul cel bun, etc dar tu nu dai nici un gol si nu te califici mai departe. La fel si fetele de la 8+1, citez dupa cursa in care au iesit ultimele cu un timp de peste 13 sec mai slab: ''Împreună cu colegele mele am făcut cea mai bună cursă a noastră. De obicei o cursă bună nu ţine de rezultat, o cursă bună ţine de cum o simţi, de cum pleci şi dacă faci mult mai bine decât la antrenament şi în celelalte curse". Sa inteleg ca in cursa in care au stabilit un nou record mondial si olimpic nu au mers atat de bine? Se pare ca fotbalistii trebuie invatati ca fotbalul se joaca pe goluri, iar aceste fete ca doar medaliile si recordurile conteaza cu adevarat in intreaga lor evolutie.