Japonezul Daiki Hashimoto a obţinut medalia de aur în finala masculină la individual compus din cadrul concursului de gimnastică artistică, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Daiki îi urmează compatriotului Kohei Uchimura, campion în 2012 şi 2016, informează AFP şi EFE.

Daiki HashimotoFoto: Kim Price/CSM / Shutterstock Editorial / Profimedia

După exerciţiile la cele şase aparate, Daiki Hashimoto a încheiat cu un total de 88,465 puncte, fiind urmat pe podium de chinezul Xiao Ruonteng (88,065 puncte) şi rusul Nikita Nagornîi, campionul mondial en titre (88,031 puncte).

Hashimoto a devenit cel mai tânăr campion olimpic la individual compus, el urmând să împlinească 20 de ani peste zece zile.

Luni, Rusia a câştigat primul titlu olimpic masculin pe echipe după 25 de ani, devansând Japonia, gazda Jocurilor, şi China, informează Agerpres.

Japonia a avut o primă zi dificilă când Kohei Uchimura a căzut la bară fixă. Accidentat la umăr, el a decis să nu-şi apere titlul la individual compus şi să concureze doar la bară fixă.