VIDEO Faza zilei: Momentul în care Ana Maria Popescu îl lasă cu mâna întinsă pe ministrul Eduard Novak

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 9:44 Sport | Alte sporturi


Ana Maria Popescu si Eduard Novak
Foto: Captura Facebook
A cucerit medalia de argint în proba individuală de spadă, iar la întoarcerea în țară a susținut o amplă conferință de presă. Ana Maria Popescu a oferit faza zilei, sportiva lăsându-l cu mâna întinsă pe Eduard Novak, ministrul Tineretului și Sportului.

Totul s-a întâmplat la puțin timp după aterizare, înainte de conferința de presă susținută de sportiva medaliată cu argint.

Momentul poate fi văzut la secunda 8:

VIDEO Ana Maria Popescu, discurs impresionant la sosirea în țară - Sportiva i-a răspuns ministrului Eduard Novak: "Îmi doresc tare mult să ajungeţi dumneavoastră la Tokyo şi să luaţi aurul ăla pe care nu am fost eu în stare să-l iau"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















47212 vizualizari

  • -32 (122 voturi)    
    asta e totusi nesimtire! (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:48)

    Antenistontel [utilizator]

    de popotar!
    gradul a doborat functia!
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • -30 (118 voturi)    
    Nesimtire (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:56)

    SvT [utilizator]

    Raspunsul la un salut tine de bunul simt si nu de calificarile celui care iti intinde mana. Spadasina a devedit ca, desi medaliata cu argint la Tokio, d.p.d.v. al bunului simt, nu face nicio branza.
      #showComment#showComment
  • -24 (94 voturi)    
    mahalagioaica ... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:01)

    FRP [utilizator]

    ....
  • -3 (61 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:05)

    [anonim]

  • +9 (45 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:05)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    mi se pare penibil sa te duci sa il iei in brate , tu nefacand absolut nimic pentru performanta lui... doar pentru a te da in spectacol in fata camerelor.
      #showComment
  • -21 (41 voturi)    
    Coloana verterbrala! (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:06)

    winston_smith [utilizator]

    Sa se duca la budapesta novak asta decat sa critice medaliatii olimpici, a primit o umilinta bine meritata; Asta e atitudinea romanilor fata de guvernul marioneta antiromanesc…
  • -10 (30 voturi)    
    Pe distanțare (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:08)

    Mazeta [utilizator]

    Parcă în pandemie nu mai aveai voie să dai mâna. Popescu a arătat că îi pasă.
  • +6 (32 voturi)    
    Perfect normal (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:08)

    STF [utilizator]

    In pandemie nu se intinde mana !
  • -1 (41 voturi)    
    Daca ar fi luat aurul... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:16)

    same.dan [utilizator]

    Ceea ce arata ca sportivii in general si doamna in particular sunt persoane needucate.
    In plus se pare ca "faima de 15 minute" i-a urcat la cap si va trece ceva timp pana se va disipa. Isi varsa frustarea aiurea.
  • +8 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:22)

    tirolez [utilizator]

    Asta e "faza zilei"? In ce univers paralel??
  • +10 (54 voturi)    
    gest (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:34)

    kansas [utilizator]

    Dupa ce a sabotat intreg sportul romanesc taind fonduri de la principalele federatii novak nu merita mai mult. Sa dea Ana Maria mana cu el dupa comentariul incalificabil facut de novak la adresa ei ??? Foarte bine a procedat aceasta.Trebuie sa isi dea demisia novak ! Care e rolul sau ca ministru ??? Sa bagatelizeze performantele sportivilor ?
    La tenis federatia anul trecut a avut zero lei.
    Asta se intampla cand ministri sunt desemnati politic.
  • +11 (45 voturi)    
    lipsa de respect? (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:45)

    thebblack [utilizator]

    novak e ministru anul asta, DACA il prinde anul in functia de ministru.

    ana maria va ramane campioana europeana, mondiala si olimpica pentru tot restul vietii.

    as zice ca e clar sensul in care ar trebui sa curga respectul.
      #showComment#showComment
  • 0 (44 voturi)    
    normal (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:46)

    1234_5678 [utilizator]

    Foarte bine a facut. Nu pui mana pe toate gunoaiele. Politicienii ar trebui sa isi cunoasca locul, sub talpa cetateanului.
  • -9 (39 voturi)    
    Nu (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:53)

    Imperialistu [utilizator]

    Salutarea, chiar si a persoanelor care nu ne plac, face parte din regulile de bun simt care se afla la baza oricarei societati civilizate.
      #showComment
  • -9 (47 voturi)    
    ii mai faceti multa publicitate (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    unei nesimtite?
      #showComment#showComment
  • +3 (51 voturi)    
    nesimtire? (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:55)

    venomel [utilizator]

    Nu este nesimtire, este ceea ce a meritat, indiferent de ‘functie’, acest pacalici a facut niste comentarii deplasate si a dezinformat public, ca sa nu mai vorbim ca i-a diminuat realizarile prin ceea ce a spus. Numai ea stie in ce conditii s-a antrenat si cate compromisuri a trebuit sa faca. Faptul ca nu si-a incalcat principiul este un exemplu de urmat pentru toti care se lasa calcati in picioare de un om cu ‘functie’.
      #showComment
  • +1 (33 voturi)    
    desene animate (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:59)

    metri [utilizator]

    pai, in general, tov.ministrii, in afara de poze mai stiu sa faca altceva ?!!
  • +17 (35 voturi)    
    Distantare fizica, covid? (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:07)

    Adrian_B [utilizator]

    Vine din Tokyo unde contactele sunt drastic reduse; masca purtata peste tot.

    Vad ca la Bucuresti toata lumea se pupa cu toata lumea; mainile nu au fost dezinfectate. Parca virusul nu mai exista.

    Se poate vedea ca nu a dat mana cu nimeni.
  • -3 (39 voturi)    
    a venit si slugoiul repede (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:08)

    cristi_an [utilizator]

    sa faca niste poze.
    ar fi meritat un deget mijlociu
  • +5 (41 voturi)    
    Ce treaba are ministrul ? (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:09)

    Ilie_Cafan [utilizator]

    Poate sa o sune sa o felicite, nu e musai sa mearga in fata camerelor si sa isi faca imagine.

    Ana Maria a cerut lucruri de bun simt in discursul ei si e decizia ei cu cine da mana.

    Ministrul a avut comentarii deplasate si apoi s-a dus totusi sa o intampine mizand pe faptul ca o sa fie timorata si o sa fie uitata discutia cu finantarea.

    Uite ca a subestimat cata motivatie are fata asta si cata inima pune si cat de tare o doare subfinantarea.

    Ministrii sunt niste functionari publici, nu mai sunt vremurile de demult cand un politician inspira teama.
  • -4 (42 voturi)    
    Asa merita toti ratatii astia care ne guverneaza (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:10)

    salvatore [utilizator]

    Ar trebui sa-l fi si plesnit pe idiotul asta care traieste dupa urma performantei sportivilor si nu l-a palmuit pe Citu cand i-a taiat din finantarea ministerului in plin an olimpic. O alianta plina de tupeu nesimtire si incompetenta. Trebuie sa trecem si peste asta si dupa alegerile urmatoare sa-i uitam pe toti: liberali basiti, useristi securisti si udemeristi oportunisti tupeisti. Sa vedem cu cine vom vota data viitoare, deocamdata nu prea vad nimic potrivit.
      #showComment
  • -2 (46 voturi)    
    Critici nejustificate (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:16)

    Mihai Bucur [utilizator]

    Exista situatii cand ai dreptul sa nu raspunzi la o mana intinsa. Iar acest ministru care a jignit un om de valoare, merita sa fie tratat astfel. Probabil ca fiind cam prost si cam nesimtit, nu si-a dat seama de semnificatia cuvinelor lui ca Ana Maria Popescu oricum nu ar fi putut sa castige aurul. A umilit o campioana care a facut cinste tarii. Voi astia trei critici ati intinde mana cuiva care v-a jignit si umilit? Poate doar dupa ce si-ar cere scuze!
    Caci asta ar trebui sa faca ministrul. Ar trebui sa-si ceara scuze, eventual in urmatorii termeni. Regret ca am provocat suferinta unui om care a facut cinste tarii, eu care n-am facut pana acum nimic deosebit pentru tara si regret ca nu mi-am dat seama ce spun. Imi cer iertare de la campioana medaliata cu argint la jocurile olimpice si de la toti romanii care, spre deosebire de unii politiceni imbuibati, mai sunt in stare sa aprecieze munca si performanta.
      #showComment
  • +8 (34 voturi)    
    lipsa de politete (Miercuri, 28 iulie 2021, 11:35)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    oricum ar fi ministrul n-a injurat-o n-a batjocorit-o o fi zis si el ceva aiurea dar a vrut s-o felicite deci e o exagerare tipic generatiei Z cu reactii adverse la sistem la guvern la autoritati la orice. Rebelii vremurilor fara politete. Sa nu zici ceva ca-s sensibili tare. Coruptia ucide si de-astea. A vrut sa devina virala cu argint cu tot si a devenit si bravo ei si falouarsilor si fanilor ei. De ce nu i-a dat un cap in gura? Sau cu un ou moale? Ea crede ca a facut un gest demn. In lumea ei asa e. Fiecare cu reperele lui.
  • +16 (34 voturi)    
    Inca o dovada (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:13)

    AndreiGr [utilizator]

    ca performantele sportive nu au legatura neaparat cu bunul simt. (sa nu uitam ca si Ghita e parlamentar PSD si e beton etc.).
    Ministrul a spus ca daca federatia ar fi avut 5 milioane nu ar fi adus medalia de aur. (ca daca ar fi asa usor toate tarile ar avea numai medalii de aur). Ceea ce este adevarat si sincer. Dar aici numai cacati bagatori de seama. Iar sportiva respectiva..se vede ca ii prinde bine la Digi, a invatat ce inseamna manipularea publicului. Respect pentru performantele sportive!
  • +11 (25 voturi)    
    Inoportunități (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:41)

    NoFive [utilizator]

    Ambele ieșiri, deplasate. Atât cea a ministrului Novak, care a vrut să spună ceva și, din cauza vocabularului limitat, a ieșit altceva, cât și a Anei Maria Popescu, care a vorbit și s-a purtat de sub oblăduirea norului sentimentelor necontrolate, cred, dacă nu chiar al resentimentelor. Eduard Novak este, totuși, campion olimpic (paralimpic, deși cuvântul mi se pare o aiureală) la ciclism.
      #showComment
  • +2 (22 voturi)    
    Nu stiam (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:42)

    Zentrix [utilizator]

    Cine e Ana Maria Branza. Am cautat pe google: "Femeia a dansat, a fumat si a baut pana nu s-a mai putut tine pe picioare. Imaginile surprinse de paparazzii Cancan.ro sunt graitoare.

    Spre dimineata, mai exact pe la 6.30, campioana mondiala nu se mai putea ridica de pe scaun. Isi privea iubitul cum se zbenguia langa ea fara sa-i mai pese.
    Iubitul reuseste cu greu s-o readuca pe „linia de plutire”
    Sportiva a iesit din club doar in momentul in care i s-a facut rau. Sprijinita cu greu de iubit, scrimera abia se mai putea tine pe picioare.
    Intr-o fractiune de secunda se desprinde din bratele iubitului….
    Spre disperarea prietenului, tanara era distrata vizibil de ce i se intampla. Mergea in toate directiile, gleznele nu-I mai erau sigure pe tocuri, scotea sunete indescifrabile si cauta cu disperare un obiect de care sa se sprijine. Dupa ce a coborat cu greu treptele din fata clubului, Ana Maria Branza s-a dezlantuit in parcare in asteptarea unui taxi.

    …si cade peste garduletul de protectie, pe care il rupe
    La un moment, fata s-a smuls de la bratul iubitului ei si a incercat sa se agate de un stalp care delimita aleea de spatiul verde. In acel moment s-a dezechilibrat si a cazut peste un lant de sustinere.
    In masina, plictisita probabil de reprosurile iubitului, ii „multumeste” aratandu-i degetul mijlociu
    A realizat imediat ce i s-a intamplat. Era in patru labe si a izbucnit in ras. Recuperata cu greu de partener, Ana Maria Branza a fost bagata in taxi unde barbatul i-a reprosat starea in care se afla."

    Asta e marea campioana mondiala ????!!!!! Muhahahaha
  • +2 (22 voturi)    
    Ceilalti olimpici nu il scuipa pe paralitic? (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:52)

    Barbaneagra [utilizator]

    Cica ar mai fi luat si altii medalii, dar nu au dat cu paru in ministru. A jicnit-o profund, acest ministru care nu are ce cauta in sport, nu-i asa? Numai ea a luat medalie, si asta datorita ei insisi, prin efortul ei, nu ajutata de carje.
  • +5 (23 voturi)    
    Cam (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:59)

    raducutu [utilizator]

    nesimtita aricioaica...dar ma rog, sper sa invete sa faca shish-kebab cu spada, ca la altceva nu cred ca-i va folosi...
      #showComment
  • +5 (23 voturi)    
    Nesimțire (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:03)

    Mitrica [utilizator]

    din partea sportivei. Ministrul a avut dreptate, nici cu cele 5 milioane respectiva nu lua aurul, atâta îi este performanța. Dar când n-ai cei șapte ani de acasă....
  • +3 (19 voturi)    
    tzā.. (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:09)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. rancā cu pār pe limbā.
  • +6 (26 voturi)    
    O Domnita....premiata cu Argint! (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:20)

    mike123 [utilizator]

    Spirit Olimpic.....de magarita!
  • -6 (10 voturi)    
    PANDEMIE (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:24)

    SNORE [utilizator]

    Nu se strange mana in pandemie.
  • +7 (25 voturi)    
    Toapa (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:30)

    Nissan [utilizator]

    Pe scurt. Una-i performanta alta-i marlania.
  • +4 (18 voturi)    
    Am uitat ca, (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:32)

    manusha [utilizator]

    uneori si branza se impute!
  • +9 (31 voturi)    
    Bunul simt (Miercuri, 28 iulie 2021, 13:34)

    noi2013 [utilizator]

    este de mult uitat la noi..... ovationam proasta crestere, marlania si poleiala de conjunctura..... Comentam ce scrie in titlu si ni se baga pe gat fara sa digeram nicio secunda, fara sa vedem cine si ce a zis.

    Mitocania unei sportive care traieste din banii statului 100% e la rang de mare vitejie doar de dragul de a mai injura un ministru.

    Sportivii si-au facut de mici o meserie din sport, fie ca au avut talent, au fost pasionati sau chiar era singura sansa sa depaseasca o conditie precara. Asa putin cum poate statul ii sustine in unele sporturi acolo unde nici veniturile din sport nu sunt prea mari. In cazul sporturilor 100% profesioniste pe bani multi, ajutorul este mai mic si e normal sa fie asa.

    In schimb pe ceilalti care isi aleg o meserie fara mai putina glorie cine ii ajuta?! Fiecare are o contributie in societate si taxele se duc si catre cei "gloriosi". Insa nu au de ce sa pretinda mai mult decat e cazul
      #showComment
  • -7 (7 voturi)    
    cin s aseamana s aduna ! (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:46)

    EMTEO [utilizator]

    Si mascati, si vaccinati...iata imaginea completa a omului care si vinde sufletul
  • +3 (21 voturi)    
    Mare sportivă, mic caracter (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:49)

    VasilescuA [utilizator]

    Asta deja e o problemă de educație, de cei 7 ani de acasă. Rușine !
      #showComment
  • +3 (9 voturi)    
    popotara brinza sa doneze premiul (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:08)

    Antenistontel [utilizator]

    de 80 de mii de euro pe care il va primi pentru medalie catre sectiile de scrima juniori!
    si ar putea sa doneze si jumatate din renta viagera de olmpica, precum si pensia de popotara pe care o va primi peste cativa ani.
  • -3 (13 voturi)    
    Felicitari Ana Maria Popescu, mare campioana (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:10)

    hopsinoi [utilizator]

    Nici noi nu am vrea sa ne asociem langa un astfel de individ. Ce tupeu sa-i mai intinda si mana, dupa ce a jignit-o, pai cu un plus la buget de 5 miloane Ana Maria Popescu ajungea si la masculin pe podium.

    Vedeti unde a ajuns sportul romanesc, e minune daca se mai i-a o medalie.

    A mai ramas sa distruga canotajul si scrima, restul e sub zero.
  • +8 (16 voturi)    
    Oare ? (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:50)

    danmarian [utilizator]

    Ana Maria Popescu - Chiar era nevoe de o mitocanie alaturi de medalie ? Pacat ! Se pare ca in Romania - LA ORI CE NIVEL - a disparut BUNUL SIMT si BUNA CRESTERE ! Inca odata pacat Ana Maria ! Ati uitat de vechea zicere - adevarat ,de pe malurile Senei si Loirei : Nobletea obliga !
  • +6 (14 voturi)    
    Mîrlănie! Mîrlănie sinistră! Megamîrlănie! (Miercuri, 28 iulie 2021, 19:20)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Acel moment era unul de concordie , de armonie si de reconciliere. Ea l-a stricat ca sa-si satisfaca o URGENȚĂ VINDICATIVĂ.

    Concluzia? S-a purtat ca o ȚOAPĂ!

    Degeaba esti un mare campion daca esti mic ca om.
      #showComment
  • +2 (6 voturi)    
    O fi luat femeia (Miercuri, 28 iulie 2021, 22:43)

    Observatory [utilizator]

    medalie dar tot Tzatza a rămas
    Se crede mare scula la un sport de kko
  • 0 (4 voturi)    
    ana maria branza in cancan (Miercuri, 28 iulie 2021, 23:48)

    rick777 [utilizator]

    https://www.cancan.ro/imagini-incredibile-cu-o-supercampioana-la-scrima-ana-maria-branza-beata-moarta-in-club-la-iesire-s-a-prabusit-peste-un-gard-14970867
  • +3 (9 voturi)    
    Amestecate (Miercuri, 28 iulie 2021, 23:52)

    Un_cetatean_oarecare [utilizator]

    Respect Anei pentru munca depusa.
    Felicitari pentru medalia obtinuta.
    Dezaprobare totala pentru gestul lipsit de orice urma de bun simt si sportivitate.

    Pe langa faptul ca este un ministru de putin timp, omul este si el un fost sportiv cu rezultate. Daca avea un pic de creier si de bun simt, dadea mana cu el si ii spunea finut "Dau mana cu omul si sportivul Novak si nu cu ministrul Novak"

    Daca mai reflecta un pic pe timpul zborului poate ar fi inteles ca nici macar daca ar fi vrut (si din cate stiu chiar vrea) ministrul nu ar fi putut face nimic intr-o tara saracita de masuri aberante cu pandemia. Costul pana acum: nu stiu, acum vreo 6 luni niste estimari ale BNR erau pe 55 mld euro.

    Din echipa actuala, chiar nu vad ce ai putea sa ii reprosezi pana acum omului asta. Majoritatea disciplinelor sportive sunt subfinantate inca de cand a disparut abuziv impuscatul.

    Poate doar ca nu a cumparat la minister o tiparnita de euroi.

    Iar pentru ce a spus parerea mea este ca numai un tantalau care nu intelege ce inseamna pregatirea pentru performanta la un sport de lupta ar putea sa il considere incorect.

    Cele doua au fost egale ca indemanare. Cealalta a avut norocul sa atinga prima. Intr-o lupta reala ar fi cazut amandoua la pamant. Lupta a fost castigata de o regula stupida. Cu ce ar fi ajutat-o in aceasta lupta o finantare mai buna a acestei discipline????
  • +2 (6 voturi)    
    Hm (Joi, 29 iulie 2021, 0:13)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ceea ce a vrut sa spuna ministrul e ca nu lipsa a 5 milioane a dus la pierderea regretabila a tusei de aur. E cineva care crede ca acele 5 milioanexar fi garantat câstigarea tusei de aur? Sper ca nu.

    Spadasina s-a simtit insa jignita, nu s-a obosit sa caute reala semnificatie a spuselui ministrului ci a preferat sa se simta jignita.

    Apoi a actionat asa cum a crezut dânsa de cuviinta… regretabil din nou.
  • -1 (3 voturi)    
    Si la urma urmei (Joi, 29 iulie 2021, 0:48)

    Luke_2002 [utilizator]

    ce dracului sariti ca oparitii in problema sportiva? Cu ce e mai buna Romania daca a castigat X sau Y nush ce titlu? Sportivii isi umple buzunarele, isi asigura viitorul din punct de vedere financiar, profesional vor avea posibilitatea sa antreneze, beneficiaza de premii, rente, scutiri de taxe si voi va dati de ceasul mortii ca a castigat ala sau a pierdut. Romania are mai mult de castigat prin efortul fiecaruia dintre noi acolo unde ne desfasuram activitatea.
  • -1 (1 vot)    
    taranca proasta (Joi, 29 iulie 2021, 7:32)

    mongolul [utilizator]

    si infumurata; dupa ce ca e o baba si nu a reusit in proba decisiva, isi arata muschii fata de un om care a indraznit sa zica ceva. Asta e Securista? Cam miroase a Securistan, reactia ei....