VIDEO JO 2020, canotaj: Ancuța Bodnar și Simona Radiș, medalie de aur în proba de dublu vâsle feminin

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 3:25 Sport | Alte sporturi

Ancuta Bodnar si Simona Radis
​Echipajul de dublu vâsle feminin al României, format din Ancuța Bodnar şi Simona Radiş, a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce s-a impus în cursa de miercuri.

Bodnar şi Radiş, duble campioane europene, și-au respectat statutul de principale favorite și au câştigat Finala A cu timpul de 6 min 41 sec 03/100, stabilind un record olimpic.

Aici poți vedea cursa de aur a fetelor noastre
Sursa video: Eurosport

Podiumul a fost completat de Noua Zeelandă (6 min 44 sec 82/100) și de Olanda (6 min 45 sec 73/100).

Canotajul românesc a cucerit 20 medalii de aur, 11 de argint și 9 de bronz la Jocurile Olimpice.

Clasamentul final al probei:

Aceasta este a doua medalie cucerită de România la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după argintul obținut de Ana Maria Popescu în proba individuală de spadă. După finala fetelor, echipajul de patru rame masculin a pus mâna pe încă o medalie de argint.

La patru rame feminin (W4-), echipajul format din Mădălina Hegheș, Roxana Anghel, Elena Logofătu și Cristina Popescu a încheiat pe locul 3 în finala B. În clasamentul general al probei, româncele au ocupat locul 9.

În finala B a probei de dublu vâsle masculin (M2x), echipajul format din Ionuț Prundeanu și Marian Enache a terminat pe locul 3 și s-a clasat pe locul 9 la general.

308 medalii a obținut țara noastră de când participă la Jocurile Olimpice: 90 de aur, 96 de argint și 122 de bronz.

12131 vizualizari

• +20 (22 voturi)
    Bravo fetele....! (Miercuri, 28 iulie 2021, 3:30)

ploiesteanu [utilizator]

Felicitări, o diferență de mai bine de 3 secunde, 22 de ani, Seamănă una cu alta. Au încercat neozeelandezele ceva, un atac timid dar ale noastre au ridicat imediat strocul la 40 (olandezele n-au putut decât 39) și s-au depărtat din nou. Felicitări! Ancuța Bodnar şi Simona Radiş.
  • +20 (20 voturi)
    Felicitari (Miercuri, 28 iulie 2021, 3:30)

Wheelwright [utilizator]

Ce cursa, n-au avut rivale si au facut si record olimpic.
  • +16 (16 voturi)
    bravo (Miercuri, 28 iulie 2021, 3:37)

disraeli [utilizator]

doua fete minunate. acum e randul baietilor la 4 rame. mai este o jumatate de ora.
    • +13 (13 voturi)
      bravo (Miercuri, 28 iulie 2021, 4:21)

disraeli [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

si pentru baieti.
  • +6 (6 voturi)
    Felicitari! (Miercuri, 28 iulie 2021, 7:21)

Luk [utilizator]

Excelent rezultat, extraordinara prestatie!
  • 0 (14 voturi)
    2.000.000 lei mai putin pentru canotaj 2021 (Miercuri, 28 iulie 2021, 8:48)

kansas [utilizator]

....si daca nu va lua ministrul novak cei 2.000.000 lei din bugetul de la canotaj tot nu puteati obtine mai mult decat aur !!!

Felicitari sportivilor romani pentru rezultate ! Aveti de luptat cu adversari sportivi + novak eduard, groparul sportului romanesc (scrima, canotaj, rugby, handbal, lupte, caiac-canoe etc au bugete reduse fata de anul anterior)
    • -2 (4 voturi)
      asta e directia setata de PSD? (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:30)

Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui kansas

criticam si ne vaicarim de bani? spadasina lu peste cand se inscrie in partid ? sau este deja?
      • +1 (5 voturi)
        PSD (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:21)

kansas [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

Domnule, nu stiu ce legatura faceti cu PSD .Indiferent daca se inscrie sau nu intr-un partid Ana Maria - fie el si PSD - ea tot medaliata olimpic este. Chiar nu ma intereseaza daca va face sau nu politica.Ministrul este functionar superior in stat si trebuie sa asigure cele mai bune conditii de pregatire sportivilor, nu sa dinamiteze - ca asa e trasat politic - sportul romanesc. Sa spui de un medaliat olimpic ca e "spadasina lui peste" mi se pare o grosolonie fara margini. Ce va deranjeaza, ca a luat medalie pentru Romania ??? Pentru ce tara trebuia sa lupte ? Va deranjeaza ca nu s-a ploconit in fata lui novak ?? Stiu de ce va deranjeaza domnul...francisc.
        • 0 (2 voturi)
          fugi cu cercul , nu ma impresionezi! (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:33)

postac de doua parale !
    • -1 (3 voturi)
      De unde le scosteti (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:43)

noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui kansas

Daca tot va uitati asa de bine la cifre, ce federatii au luat mai multi bani?!
        de unde le scot cifrele, dar tot corecte sunt (Miercuri, 28 iulie 2021, 12:04)

kansas [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

Kempo si taekwondo (doar doua exemple) au luat mai mult decat dublu sau aproape dublu fata de anul trecut . Nu am facut referire la cifre absolute (e evident acest lucru) ci am facut comparatie fata de anul anterior. Informatiile sunt pe net, oricine se poate uita la fel de bine la cifre. Canotajul are cei mai multi bani alocati ca federatie , dar tot mai putini decat in 2020. Fara suparare, ce medalii au luat pana acum cele doua discipline mentionate mai susu ???? Practic novak a diminuat bugetele la disciplinele la care avem cele mai mari sanse de victorie. Face si el ce poate sa ingroape sportul romanesc ...de aceea e pus acolo de partid.
    doua fete (Miercuri, 28 iulie 2021, 9:32)

victor L [utilizator]

fete cucuiete.
    Felicitari.
  • +1 (3 voturi)
    Daca Popovici era "campion pt noi", ele cum sunt? (Miercuri, 28 iulie 2021, 10:15)