​Sportiva română Raluca Andreea Olaru a cucerit trei medalii de aur în cadrul categoriei 64 kg, miercuri, Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori de la Tashkent (Uzbekistan), informează Agerpres.

Olaru a luat aurul la smuls cu 98 kg, fiind urmată de italianca Giulia Miserendino, cu 97 kg, şi de Chaima Rahmouni (Tunisia), cu 92 kg, fiecare ratând câte o încercare.

La aruncat, Olaru s-a impus cu 116 kg, devansându-le pe kazaha Gulnur Ibrai, 115 kg, şi pe Restu Anggi (Indonezia), 114 kg, toate cele trei sportive de pe podium ratând a doua tentativă.

Olaru a câştigat la total cu 214 kg, urmată de Miserendino, cu 207 kg, şi de Ibrai, 205 kg.

România a încheiat Mondialele de juniori, la care a participat cu patru sportive, cu şapte medalii, trei de aur, toate obţinute de Raluca Olaru la cat. 64 kg (smuls, aruncat şi total), patru medalii de argint, prin Cosmina Pană (cat. 45 kg - aruncat) şi Valentina Cambei (cat. 59 kg - smuls, aruncat şi total), şi două de bronz, obţinute de Andreea Cotruţa (cat. 55 kg - smuls, total).