Trei atlete kenyene au primit cetățenia română: "Îmi doresc ca în 4-6 ani România să evolueze în Superliga Europei"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2021, 17:16 Sport | Alte sporturi


Joan Chelimo, Stella Ruto si Delvine Meringor au primit cetatenia romana
Foto: fra.ro
​Atletele kenyene Joan Chelimo (31 de ani), Stella Ruto (26 de ani) şi Delvine Meringor (29 de ani) au primit, joi, cetăţenia română, informează FR Atletism.

Legitimate la clubul Steaua Bucureşti, cele trei sportive au depus jurământul la Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie în prezenţa preşedintelui Federaţiei Române de Atletism, Florin Florea, a reprezentanţilor clubului Steaua Bucureşti şi a antrenorului Carol Şanta.

Cele trei atlete pot reprezenta de acum România în toate competiţiile internaţionale. Joan Chelimo şi Delvine Meringor au realizat deja baremul pentru Jocurile Olimpice în proba de maraton, iar Stella Ruto va încerca să se califice în proba de 5.000 de metri sau în cea de 3.000 metri obstacole.

“Este un moment foarte important pentru atletismul românesc. Arătăm tuturor că suntem o naţiune deschisă, cu o gândire europeană şi prin sosirea celor trei atlete întărim echipa României. Îmi doresc ca în 4-6 ani România să evolueze în Superliga Europei”, a declarat Florin Florea, preşedintele FR Atletism.

Prima competiţie la care cele trei sportive vor participa în România în acest an este Campionatul Naţional de 5.000 şi 10.000 de metri, de la Piteşti, de săptămâna viitoare, potrivit News.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3349 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Bravo fetelor! (Joi, 13 mai 2021, 17:25)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Succes!
  • +5 (7 voturi)    
    O mutare bună (Joi, 13 mai 2021, 18:17)

    mr_mojo [utilizator]

    Acum o să ne înjure lumea și pe noi că avem naturalizați care fug de rup pământul.
  • -5 (9 voturi)    
    Si totusi (Joi, 13 mai 2021, 18:46)

    Anges [utilizator]

    ...pare ca ne cumparam medaliile, daca le vom obtine.
  • +3 (5 voturi)    
    Medalii ? Ai vrea nu-i asa ? (Joi, 13 mai 2021, 19:34)

    Koczka [utilizator]

    Doar doua din fetele astea sunt calificate la JO. Ca și Saritov la lupte au apelat la aceasta soluție pentru ca nu au intrat în vederile selecționerilor din tara natala, concurenta fiind mare. Probabil ca nici în alte tari europene nu au avut oferte, locurile fiind ocupate mai din timp. Normal ca exista și beneficii materiale ca și pentru ceilalți sportivi din lotul olimpic.
  • 0 (2 voturi)    
    Comert de carne vie (Vineri, 14 mai 2021, 3:46)

    Setalcott [utilizator]

    N-avem atleți, cumpărăm de la export. Pe cine amăgim? Sportul a devenit o tranzacție comercială.
  • 0 (0 voturi)    
    exceptie (Vineri, 14 mai 2021, 4:50)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    E o exceptie sa vezi oameni care VIN in Romania; fluxul normal e sa vezi cum lumea PLEACA.
    • 0 (0 voturi)    
      sa fie binevenite, (Vineri, 14 mai 2021, 10:31)

      Levellers [utilizator] i-a raspuns lui Jebediah_Sanchez

      vin dintr-o cultura in care nu se asculta manele !
  • +1 (1 vot)    
    Racolarea de sportivi,de oriunde.... (Vineri, 14 mai 2021, 10:36)

    gigiN [utilizator]

    ...ar veni ei,nu mi se pare ceva onorant pentru nici o tara.
  • +1 (1 vot)    
    Românce (Vineri, 14 mai 2021, 11:15)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Si, daca vor câstiga medalii, comentatorii vor spune « românca si-a depasit concurentele »?