Sportiva română Monica Suneta Csengeri a cucerit trei medalii de aur, sâmbătă, în limitele cat. 49 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Moscova, informează Agerpres.

HaltereFoto: AGERPRES

Csengeri (CSM Bistriţa) s-a impus la stilul smuls cu 86 kg, după ce a ratat de două ori la 90 kg. La stilul aruncat, Csengeri a ieşit învingătoare cu 103 kg, iar la total a câştigat cu 189 kg.

Mihaela Valentina Cambei (CSM Oneşti) s-a clasat pe 4 la smuls, cu 80 kg, după ce a ratat două tentative la 84 kg. Cambei a cucerit argintul al aruncat, cu 100 kg, ratând încercarea la 102 kg. Românca a obţinut bronzul la total, cu 180 kg.

Bilanţul României după prima zi de competiţie este de trei medalii de aur, două de argint şi una de bronz, după ce Cosmina Pană a obţinut argintul la cat. 45 kg, stilul aruncat.

România participă cu 9 sportivi, 7 la feminin şi 2 la masculin, la Campionatele Europene de la Moscova, în perioada 3-11 aprilie, obiectivul stabilit de Federaţia Română de Haltere fiind câştigarea a trei medalii.