Kickboxing - Gala Glory 76

​VIDEO Benny Adegbuyi a obținut victoria carierei / Românul l-a învins prin KO tehnic pe Badr Hari

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 20 decembrie 2020, 8:54 Sport | Alte sporturi

Benny Adegbuyi l-a invins pe Badr Hari
​Benny Adegbuyi a scris istorie pentru România în Glory, învingându-l prin KOtehnic pe Badr Hari în repriza a treia, în cadrul Galei Glory 76. Românul a trecut prin momente dificile în repriza secundă, fiind doborât cu o lovitură de stânga, cu aproximativ un minut înainte de finalul rundei.

Victoria a venit în debutul ultimei reprize, luptătorul român de kickboxing umplându-l de sânge pe legendarul marocan, nevoit să abandoneze.

Primă rundă a fost una echilibrată, începută agresiv de marocan, dar controlată mai bine de Adegbuyi, cu lovituri de picior care l-au ținut la distanță pe Hari. Mai mult, Benny a prins o lovitură de pumn care a părut că l-a afectat pe adversarul său. În ciuda evidențelor, doi arbitri au atribuit repriza marocanului.

Benny a continuat să controleze distanța și în repriza secundă, făcând în permanență pasul înainte. Când mai era mai puțin de un minut românul a încasat o stângă ce l-a doborât, dar acesta a rezistat terminând repriza în picioare.

Decis să treacă rapid peste momentul dificil din repriza anterioară, Benny a atacat din primele secunde ale ultimei runde. Un upercut l-a pus la podea pe marocan, spărgându-i nasul. Badr Hari s-a văzut apoi nevoit să abandoneze, după ce a fost trimis a doua oară la podea și numărat.

"Hai România! Mulțumesc România", a strigat Adegbuyi în fața camerelor de luat vederi, după festivitatea de premiere, mulțumindu-i lui Badr Hari că a acceptat să lupte cu el.

"Mă simt nemaipomenit! A fost o luptă excelentă. E un luptător deosebit și mă așteptam să înceapă în forță. Dar am spus-o, și eu sunt foarte dur", a mai spus Benny Adegbuyi la declarațiile de la finalul meciului.

Benny Adegbuyi a obținut una din cele mai mari performanțe ale carierei și a devenit îndreptățit să intre în ring în calitate de challenger pentru titlul mondial.

Acest lucru nu se va întâmpla mai devreme de jumătatea anului viitor, pentru că actualul campion mondial Rico Verhoeven are deja programat un meci cu Jamal Ben Saddik, în Gala Glory 77, ce va avea loc în 30 ianuarie a anului viitor. Câștigătorul acelui meci va fi adversarul lui Benny pentru centura mondială, informează Mediafax.

6603 vizualizari

• +11 (11 voturi)
    Felicitari Benny, (Duminică, 20 decembrie 2020, 9:08)

constan [utilizator]

Am asteptat pana tarziu in noapte vesti de la meciul tau si m-ai umplut de bucurie.Astept si reactia deputatului PSD Daniel Ghita care isi declara totala sa sustinere si admiratie pentru Badr Hari.
    • +4 (4 voturi)
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 decembrie 2020, 11:31)

[anonim] i-a raspuns lui constan

upercut (Duminică, 20 decembrie 2020, 10:54)

muciflenduri [utilizator]

Mai nou se da upercut si cu piciorul?
  • -2 (6 voturi)
    Spalatii pe creier (Duminică, 20 decembrie 2020, 12:09)

radusev1295805346720 [utilizator]

Spalatii pe creier n-au vazut ca ,in urma loviturii lui Benny peste cotul lui Hari,acesta din urma s-a lovit in nas si i-a dat sangele.O pacaleala de meci,iar Glory e o pacaleala de mult,de cand nu mai exista K1 si de cand s-au retras Peter Aerts,Semmy Schilt,Alistar Overeem etc.Badr e o copie palida celui mai agresiv luptatordin K1,cum a fost odata si.si petrece timpul mai mult prin inchisori si cu scandaluri,decat in sala de antrenament.Am ajuns sa ne uitam la Gloryca la meciurile de box,cate unul la 1 an sau la 2 ani si te miri apoi ca astia sunt luptatori de mana a treia....Oricare din cei trei enumerati mai sus facea fata in acest meci cu o mana legata la spate.Dar ce sa-i faci,prostii trebuie sa aiba unde sa urle si sa se descarce,iar marketink´gul a cotropit si acest sport.Pacat,erau mari campioni odata,iar acum nu mai sunt decat ciurucuri...
    intrebare (Duminică, 20 decembrie 2020, 15:08)