Ciclism: Daniel Crista, locul 9 în proba de omnium la Europenele de velodrom

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2020, 23:09 Sport | Alte sporturi

Daniel Crista
​Sportivul român Daniel Crista s-a clasat pe locul 9 în proba de omnium, vineri, la Campionatele Europene de ciclism pe pistă de la Plovdiv (Bulgaria), informează Agerpres.

Crista a totalizat 89 de puncte, titlul fiind obţinut de britanicul Matthew Walls, cu 128 de puncte. Pe locul secund s-a clasat belarusul Evgheni Karaliok, cu 116 puncte, podiumul fiind completat de portughezul Iuri Leitao, cu 115 puncte.

Crista s-a clasat pe locul al şaptelea la scratch, a fost şaselea la tempo şi doar al 18-lea în cursa cu eliminare.