Tenis de masă

Multipla campioană Eliza Samara, depistată pozitiv la Covid-19: Cum se simte sportiva

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 august 2020, 14:32 Sport | Alte sporturi


Elizabeta Samara
Foto: Agerpres
Multiplă campioană europeană la tenis de masă, Eliza Samara a fost depistată pozitiv cu Covid-19, după cum a anunțat Beatrice Romanescu, directorul de marketing al Federației Române de Tenis de Masă.

Eliza a efectuat numeroase teste în toată această perioadă, iar toate au fost negative (ultimul, pe 14 august). În weekend-ul imediat următor, Samara a intrat în contact cu o persoană infectată, iar următorul test (de pe 20 august) a fost unul pozitiv.

"Marți, 18 august, a intrat în autoizolare, pe 20 august a repetat proba, care a ieșit pozitivă. A primit rezultatul vineri" - Beatrice Romanescu, director de marketing al Federației Române de Tenis de Masă, pentru gsp.ro.

Cum se simte campioana

Conform spuselor oficialului FR Tenis de Masă, Eliza este asimptomatică, nu urmează niciun fel de tratament și stă acasă, la Constanța, în izolare.

"Ceilalți componenți ai lotului național s-au testat și ei, au ieșit negativi", a adăugat Romanescu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5031 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 22 august 2020, 15:18)

    tirolez [utilizator]

    Asa si managerul de la Colentina a fost initial asimptomatic si dupa aia i-a luat vreo luna sa se faca bine. Dar lumea ramane cu impresia, eh, x, y uite asimptomatic, ce banal, cand de fapt el/ea e presimptomatic(a).
    • -9 (11 voturi)    
      Pai, da... (Sâmbătă, 22 august 2020, 16:36)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Sa ne rugam la Dumnezeu ca poate moare fata asta, sa le fi invatatura de minte celor care nu se inchina suficient la Zeul Covid.
      • +1 (3 voturi)    
        Ce inseamna sa te rogi la covid? (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:17)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        ???
        • -2 (2 voturi)    
          Inseamna sa crezi... (Duminică, 23 august 2020, 1:01)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          ... ca El e unic si de neasemuit printre bacterii si virusuri, ca boala ca asta n-a mai fost, ca murim toti daca nu suntem de 10 ori mai evlaviosi decat o cer de fapt Masurile, ca e bine si normal ca intreaga viata sa-ti fie dirijata de-acest virus, ba chiar sa-ti doresti asta - adio intalniri fata-n fata (mofturi, cum imi replica un forumist), adio concerte (mofturi si astea), adio teatre, adio vacante, adio sport (alte si alte mofturi), la o adica adio si scoala copiilor sau nepotilor (pai ce, sa puna rahatii astia mici in cel mai mic pericol pretioasa, inestimabila, coplesitor de importanta mea viata??? Sa stea ferecati in casa, da-o dreak de educatie...).
          Inseamna sa crezi ca ORICE PRET merita platit pentru a reduce (real sau imaginar) pericolul Infectarii. Mai ales daca il platesc altii, cum ar fi suta aia de milioane de oameni care a plonjat deja in saracie extrema, sau jumatatea de miliard de copii a caror educatie sufera daune iremediabile. Inseamna sa-i vezi pe cei care nu-s coreligionarii tai ca dusmani de moarte, care trebuie impuscati (propunere facuta in mod repetat de @Marionette) sau macar aruncati in niste lagare, a se vedea comentariul unui alt fin intelectual care duhneste a frica. Iar daca asta (inca) nu se poate, macar sa-i insulti zdravan, ca, deh, tu esti self-righteous, esti de parte binelui, a fortelor luminii.
          Inseamna sa te lasi prada panicii si sa ajungi sa te porti ca una din babele alea spaimoase si habotnice, care-si pun mana la gura (!), ca le bate Dumnezeu.
          Daca aveti mult timp de pierdut, faceti un experiment. Alegeti-va unul din apostolii acestei noi religii de-aici, de pe forum, si cititi-i interventiile de la inceput, de la mijlocul lui martie, si pana acum. O sa fiti surprins cat de repede si in ce directie a "evoluat".
          Daca n-aveti timp, cititi macar "jurnalul de carantina 2025". E un pamflet haios, dar daca-l cititi printre randuri o sa intelegeti mai bine cum e cu Zeul Covid si cu zelosii sai preoti.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca stiam... (Luni, 24 august 2020, 0:29)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

          ... nu ma mai straduiam.
          La doar cateva ore dupa raspunsul meu, pe Contributors.ro a aparut un articol exact pe aceasta tema si cu exact aceeasi teza pe care o sustin si eu - ca suntem in plin proces de aparitie a unei noi religii, cu apostoli, preoti, fanatici, eretici si tot tacamul. Este semnat de dl. Marius Benta.
          Toate cele bune si - dupa cum m-a avertizat pe mine un comentator pe un alt forum - aveti grija ce ganditi, nu luati numele Lui in desert...
      • -2 (4 voturi)    
        Asta este din seria... (Sâmbătă, 22 august 2020, 17:32)

        Liros [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        ...enoriasii Covid si povestea drobului de sare: o fi ea asimptomatica, dar sigur e de fapt presimptomatica, numai ca nu-si da seama, chiar daca n-are nici pe dracu'. Si daca ii trece, tot o ramane tipa cu ceva sechele, normal, chiar daca nu-si da seama, ea sigur o avea plamanii facuti ferfenitza. Apostolii Covid stiu ei mai bine si canta, eventual prohodul, chiar daca doar preventiv.
        • -2 (2 voturi)    
          Cum le stii tu pe toate (Sâmbătă, 22 august 2020, 21:46)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Liros

          De unde naiba o mai scoateti pe asta cu sechelele. Ati citit niste stiri cu unii care din cauza la alte afectiuni, care li s-au agravat, au fost mediatizati ca au sechele de la covid si macaniti aiurea. Vorbiti cu oameni care l-au avut si s-au videcat, vorbiti cu aia care nu au avut mai nimic sau chiar nimic.
          PS: si poate ar trebui sa nu mai aveti acces la net, nu e indicat pt voi!!!
          • -2 (2 voturi)    
            Mai atent (Duminică, 23 august 2020, 11:47)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

            Ai citit mesajul lui @Liros, dar nu l-ai inteles, mestere. Try again. Spuneti de fapt cam acelasi lucru... iar eu sunt de acord cu amandoi :-)
      • 0 (6 voturi)    
        Adica, ... (Sâmbătă, 22 august 2020, 18:25)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

        ... a dracu' virus, cum le da el apa la moara fara sa-i ceara nimeni celor care tot repeta ca e groasa. Matale te auzi ce zici?

        Io as fi foarte de acord sa aibe fiecare dreptul sa faca ce-l taie capul - sa faca chefuri pe plaja, sa faca gratare toata ziua cu gasca de zeci de oameni, sa stea la terase sau in cluburi bot in bot cu zeci de oameni pe care nu-i cunoaste, orice. Cu o conditie: sa semneze ca nu-i trebuie tratament in caz ca se imbolnaveste, si sa se adune toti astia iresponsabilii intr-o rezervatie a lor, in care nu pun in pericol sanatatea sau viata alora carora le pasa si de altii, nu numa' de ei. Pacat ca-ntr-o democratie de tip occidental, cum se vrea Romania, asa ceva nu se poate face.
        • -2 (2 voturi)    
          Mie nu mi-a trebuit tratament (Sâmbătă, 22 august 2020, 21:43)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Adica am bagat niste sirop pt expectoratii si atata tot. Friptura si Cabernet Sauvignon, ca sa poata sa lupte corpul cu virusul. Si mult optimism si voie buna bineinteles, ca sa nu intru in Nocebo Effect. Tu daca o sa il iei, probabil ca o sa mori de frica!!!
        • -2 (2 voturi)    
          Da, e bine ca nu se poate face o rezervatie (Duminică, 23 august 2020, 0:13)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Pentru ca ma tem ca, daca s-ar putea, nu iresponsabilii ar sta in ea.