Un mare campion dezvăluie ce i-a distrus corpul de-a lungul carierei

de Red. Sport     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2020, 12:34 Sport | Alte sporturi


Tiger Woods
Foto: Twitter
Cunoscutul jucător american de golf Tiger Woods a afirmat că, dacă are ceva ce să îşi reproşeze în privinţa carierei sale sportive, este faptul că a alergat prea mult în cursul pregătirii sale fizice, informează EFE.

"Am alergat peste 30 de mile pe săptămână în primii mei cinci sau şase ani de carieră din circuitul profesionist, iar asta mi-a distrus corpul şi genunchii", a declarat campionul american într-un interviu acordat postului Golf TV.

În vârstă de 44 ani, Tiger Woods s-a confruntat cu numeroase leziuni pe parcursul carierei sale, inclusiv probleme la spate, genunchi şi tendonul lui Ahile.

El a suferit patru intervenţii chirurgicale la spate, cea mai recentă dintre ele în anul 2017, efectuând totodată cinci operaţii la genunchiul stâng, ultima în august anul trecut, transmite Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2752 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Orice exces strică (Luni, 4 mai 2020, 12:42)

    BEDE [utilizator]

    Și excesul de mișcare și excesul de repaus. Trebuie să știi când este cazul să faci ceva și când să te lași de un lucru. Nu numai în ceea ce privește trupul ci și intelectual și spiritual.
  • +5 (9 voturi)    
    greu (Luni, 4 mai 2020, 12:47)

    drago [utilizator]

    Greu golful!
    Mai bine se apuca de haltere!!
  • +1 (1 vot)    
    ALERGATUL PE SUPRAFEȚE TARI (Luni, 4 mai 2020, 13:00)

    pointless man [utilizator]

    Nu degeaba stadioanele au inventat tot felul de soluții ”moi” - de la zgură la diverse tartanuri. Aleile de parc asfaltate-betonate sînt cvasi-MORTALE. Alternativă: bicicleta.
  • +2 (4 voturi)    
    adica vreo 6 km pe zi (Luni, 4 mai 2020, 13:17)

    mmmircea [utilizator]

    eu stiam ca e sanatos, chiar recomandat sa alergi 2-3 km pe zi. Daca dau o tura de herastrau, se fac 5-6km. Oare imi fac rau daca alerg 40 minute dimineata ?
    Cat ar trebui sa alerg ca sa fie bine ?
  • 0 (2 voturi)    
    nu cred ca asta este problema lui (Luni, 4 mai 2020, 13:33)

    ..13 [utilizator]

    Stiu pe cineva care a declarat si nu cred ca minte ca alearga in fiecare zi 12 km adica mai mult si inca nu are nimica...

    Problemele legate de coloana, genunchi pot sa fie de alta natura - pot sa tina de mostenirea lui genetica.. chestii pe care nu le intelegem inca doar pp ca...

    Acum zic si io
  • +5 (7 voturi)    
    Nu ne spune nimic nou (Luni, 4 mai 2020, 13:40)

    Sparafucile [utilizator]

    Si pe soldatul de la Marathon l-a ucis alergatul. Asa, si? S-a invatat minte careva? Dimpotriva.
  • 0 (0 voturi)    
    Greutatea? (Luni, 4 mai 2020, 14:38)

    marc.andre [utilizator]

    Cred ca asta are o mare importanta: una e sa aiba 70 kg, alta sa cantareasca 90 kg.