Fost campion olimpic la înot, despre coronavirus: "Cel mai rău virus pe care l-am suportat vreodată"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2020, 11:43 Sport | Alte sporturi


Cameron van der Burgh
Foto: Cameron van der Burgh / Twitter
Cameron van der Burgh este un nume important în natația mondială, fostul sportiv de performanță din Africa de Sud cucerind inclusiv aurul olimpic. Depistat pozitiv cu Covid-19, Cameron a dat detalii despre coronavirus și i-a îndemnat pe oameni să aibă mare grijă de ei.

Cel mai rău virus pe care l-a avut

"De departe, a fost cel mai rău virus pe care l-am suportat vreodată, în ciuda faptului că sunt o persoană sănătoasă, cu plămâni puternici, cu un stil de viață ordonat. N-am fumat niciodată și am făcut sport de performanță de când mă știu.

Deși simptomele cele mai severe s-au diminuat și nu mai am febră, încă mă lupt cu oboseala și cu o tuse de care nu pot să scap. Orice activitate fizică măruntă, cum ar fi mersul pe jos, mă epuizează pentru ore întregi" - Cameron van der Burgh, pe contul personal de Twitter.

Retras din sportul de performanță, Cameron a precizat că încă nu s-a vindecat, dar că urmează îndeaproape sfaturile medicilor pentru a redeveni un om sănătos.

Îndeamnă la seriozitate

"Sportivii vor continua să se antreneze, pentru că nu există clarificări în ceea ce privește Jocurile Olimpice și astfel se vor expune la riscuri inutile, iar cei care vor încerca să revină la antrenamente vor mări timpul de recuperare. Vă rog să aveți grijă de voi! Sănătatea e cea mai importantă. Covid-19 nu este o glumă!", a completat van der Burgh, citat de Digisport.

În vârstă de 31 de ani, Cameron van der Burgh s-a născut la Pretoria, Africa de Sud, iar cea mai importantă performanță a carierei a fost cucerirea medaliei de aur la Jocurile Olimpice de la Londra (2012), în proba de 100 metri bras (a reușit să doboare recordul mondial la acel moment: 58.46).

Coronavirus în lume: Majoritatea noilor cazuri de infecții sunt în Europa și SUA / Aproape 20% din populația globului este obligată să stea în izolare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8071 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    Mai grav e ca te pune sa @staiacasa (Marţi, 24 martie 2020, 11:49)

    Lok [utilizator]

    Seriale bune nu mai sunt, filmele sunt oribile si la TV poate sa invadeze China pe Rusia ca tot de virus ar fi stiri.
    • -1 (5 voturi)    
      si n-ar fi bine? (Marţi, 24 martie 2020, 12:38)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      sa invadeze China pe Rusia? doar asa sa vada si ei cum e...
      • 0 (4 voturi)    
        Ce e drept cumva trebuie sa explice China (Marţi, 24 martie 2020, 13:19)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        Scaderea din populatie :))))
  • -3 (11 voturi)    
    de ce nu dati stirile despre cei care nu au nimic (Marţi, 24 martie 2020, 11:50)

    mihai2015 [utilizator]

    98% din cazuri sint asimptomatici sau nu simt aproape nimic, nici o stire despre acestia, o fi corect ?
    numai stiri panicarde
    • 0 (8 voturi)    
      Stire (Marţi, 24 martie 2020, 13:11)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui mihai2015

      Cei care nu au nimic sunt printre noi. Stai acasa!
    • +2 (8 voturi)    
      Cei care nu au simptome (Marţi, 24 martie 2020, 13:41)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      1. Nu inseamna ca sunt sanatosi. Pe termen lung inca nu se stiu rezultatele pentru ca inca nu avem acel termen lung.

      2. Sunt probabil mai bine echipati genetic. Genetica este un joc al combinatiilor, permutarilor, aranjamentelor si probabilitatilor. Lasand totul la voia geneticii este ca si cum pui 100 de oameni in fata trenului si le spui: pe 90 dintre voi nu va va atinge. Pe 5 va va omori si pe 5 va va schilodi pe viata. Ia spune: pentru un castig zero, ai vrea sa participi TU la aceasta ruleta?
      • +4 (4 voturi)    
        bună analogia (Marţi, 24 martie 2020, 17:57)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Dap, analogia e corectă. Mai ales în privința câștigului zero.
    • -1 (7 voturi)    
      ai rabdare (Marţi, 24 martie 2020, 13:43)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Ai sa scrii si tu cum e. Ai putintica rabdare.
      Doua - trei saptamani si ne faci o marturie
  • -4 (10 voturi)    
    "fostul sportiv" ? dar acum ce face, (Marţi, 24 martie 2020, 11:59)

    __alex__ [utilizator]

    vinde inghetata? A.I. te rog, scrie cu numele intreg, nu faci investigatii sensibile. Pune mana pe un manual de jurnalism si invata sa scrii. HN a devenit jenant calitativ.
    • +2 (6 voturi)    
      conteaza mai putin ce face (Marţi, 24 martie 2020, 12:20)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      acum din moment ce e retras din sportul profesionist...
      A.I. = Adrian Ilincescu - editor coordonator (sport, life) daca nu ma insel
    • -1 (7 voturi)    
      Face probabil ceva (Marţi, 24 martie 2020, 13:38)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Mai bun decat tine.
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 24 martie 2020, 12:39)

    KayT [utilizator]

    Multi dintre cei care se cred tineri si sanatosi, prin urmare invincibili, sunt in realitate sedenari, supraponderali, au cate vreo boala nediagnosticata si nu vor trece asa usor prin boala asta cum isi imagineaza ei.

    Mai ales cand spitalele vor fi pline si medicii vor fi si ei bolnavi sau supra-solicitati.

    Aveti grija de voi si stati acasa.
  • 0 (10 voturi)    
    conspiratii (Marţi, 24 martie 2020, 13:48)

    levierul [utilizator]

    Romanii, pentru ca sunt foarte foarte prosti, sunt prada oricarei teorii care presupune ca guvernele ne ascund ceva, ca viata e altceva fata de ceea ce pare. Ei bine dragilor, suntem prosti si punctum. Viata e exact ceea ce pare, nenorocirile sunt la tot pasul si se tin scai de cei care ignora o buna conduita. E ca atunci cand esti perpetum saracum. Esti asa doar pentru ca esti foarte prost si nu esti in stare sa iti faci un plan personal, care sa te scoata din sincopa. Asa ajungi sa spui ca guvernul e de vina, ca Ceausescu era mai bun ca avea grija de tine, ca te va ajuta Dumnezeu pentru ca esti credincios, ca Dragnea avea idei bune si de aia l-au inchis.
    Pana una alta, ramaneti doar niste prosti iar daca nu ati ineles ca trebuie sa stati in casa pentru a stopa valul epidemic, atunci aveti si diploma.