​VIDEO În plină pandemie de coronavirus, peste 6.000 de persoane au alergat la maratonul de la Bath (Anglia)

de Red. Sport     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2020, 13:17 Sport | Alte sporturi


Maratonul de la Bath
Foto: Captura YouTube
​Peste 6.000 de oameni au participat la maratonul de la Bath, în ciuda avertizărilor legate de pandemia de coronavirus care a lovit din plin omenirea.

Pandemia de coronavirus nu i-a oprit pe englezi, 6.200 la număr, să participe la maratonul de la Bath. Deși premierul Boris Johnson a spus că o mare parte a populației va fi infectată, Marea Britanie a luat cele mai puţine măsuri împotriva răspândirii virusului.

Avertizaţi de pericolul răspândirii virusului, organizatorii evenimentului au declarat că "riscurile sunt minime, pentru că se desfăşoară în aer liber".

1.391 de cazuri de coronavirus au fost confirmate până acum în Marea Britanie, dintre care 35 mortale.

Cotidianul spaniol Marca a notat că desfăşurarea maratonului a fost o "nechibzuinţă a englezilor", dar şi că "ei fac mereu lucrurile diferit şi asta se ştie de secole", transmite Mediafax.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2426 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    pt ca mai sunt oameni (Luni, 16 martie 2020, 13:21)

    Kosmos [utilizator]

    care gandesc si nu iau de bune orice din mass media care creeaza panica si dezinformeaza . Placa cu nu exista studiu stiintific nu merge
    Omenirea n-a supreavietuit datorita medicinei ci datorita legaturii sale cu natura..Ce se intampkla acum este inimaginabil .
    • +6 (8 voturi)    
      ! (Luni, 16 martie 2020, 13:35)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Cand ai sa ajungi la terapie intensiva, daca mai prinzi vreun loc in spital, sa-ti raspunzi singur la comentariu si sa-ti ceri scuze pentru aroganta!
  • +10 (10 voturi)    
    cata prostie (Luni, 16 martie 2020, 13:26)

    Wheelwright [utilizator]

    In primul rand pentru organizatori, apoi pentru autoritati pentru ca au permis asa ceva si nu in ultimul rand pentru participanti.
    Toti stim ca atunci cand fugim e posibil sa mai tusim din cauza efortului, cel mai simplu mod de a distribui si la altii virusii proprii.
    Banuiesc ca cei ce au alergat sunt sanatosi si virusul nu va fi o mare provocare, dar parintii si bunicii lor cu ce au gresit?
  • -8 (12 voturi)    
    Bravo lor !! (Luni, 16 martie 2020, 13:30)

    CezarN [utilizator]

    Sa crape de ciuda spalatii pe creier ai Europei progresiste. Poate astfel scapam nabii de ei.
    Englezii pun accent pe CUM traiesti, nu pe sa traiesti cu orice pret. Si gandacii de bucatarie se spune ca rezista la radiatii de zeci de ori mai puternice decat cele suficiente unui om sa moara si nu avem mare respect pentru acesti gandaci.
    Cred ca noua de fapt nu de coronavirus ne este frica, ci de sistemul medical romanesc din care, odata intrati, putini au scapat cu viata.
    • +5 (7 voturi)    
      Ignoranta a vorbit!! (Luni, 16 martie 2020, 14:00)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Se pare ca n-ai fost niciodata in UK de poti sa spui asemenea aberatii.
      Casele englezesti sunt in proportie de 90% din perioada victoriana si sunt cele mai oribile locuinte din europa.
      Practic sunt niste gunoaie, putrezite si pline de sobolani, unde englezii pe care ii lauzi tu stau gramada 5-10 intr-o casa cu 2 camere.
      Cat despre sistemul sanitar tot ce poti face e sa-ti doresti sa nu care cumva sa te imbolnavesti in UK pt ca sansele tale de supravietuire vor fi foarte mici.
      • -2 (6 voturi)    
        Sute de mii de romani sunt la munca si studii (Luni, 16 martie 2020, 15:26)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        ...in UK.
        Si, din cate stiu eu, ei ne fac patrularea aeriana a Romaniei, nu romanii.
        In plus, cand ei luau primele masuri de sanatate publica pentru a controla epidemiile, Romania, ca stat, nici nu cred ca exista.
      • -1 (7 voturi)    
        ?? (Luni, 16 martie 2020, 16:43)

        kappa84 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Probabil ai stat, ca majoritatea, prin mult-iubitele zone gen Birmingham, Coventry, Londra etc. Anglia e mult mai mult de atat, am schimbat 4 case in 8 ani aici si zau ca nu am vazut ce povestesti.
        NHS e supraaglomerat, asa e, cel putin pana sa vezi un doctor de familie te apuca campii. Dar sunt multe alte categorii de sanatate unde exceleaza. Nu exista sistem perfect.
    • +7 (9 voturi)    
      exact (Luni, 16 martie 2020, 14:01)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      nu ne e frica de coronavirus, ne e frica de idioti ca tine!
  • +12 (12 voturi)    
    Bath (Luni, 16 martie 2020, 13:35)

    kappa84 [utilizator]

    Eu locuiesc la 7 mile de Bath - situatia aici e ciudata rau. Toata lumea iese in pub-uri, merg in cluburi, au sedinte. Nu au absolut nicio teama si au o incredere OARBA in clown-ul de Boris.
    • +9 (9 voturi)    
      nashpa (Luni, 16 martie 2020, 14:01)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui kappa84

      :(
    • +3 (5 voturi)    
      O sa le iasa prin toti porii, (Luni, 16 martie 2020, 14:47)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui kappa84

      increderea asta.
    • -1 (7 voturi)    
      Cu atitudinea asta au salvat Europa (Luni, 16 martie 2020, 15:17)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui kappa84

      de trei ori si de doi dobitoci: Napoleon, WWI si Hitler.
      Daca s-ar fi inchis si ei in camara cu zeci de Kg de alimente si hartie igienica am fi vorbit cu totii germana acuma si singura libertate avuta ar fi fost cea din arbeit macht frei.
  • +2 (4 voturi)    
    aveam impreasia (Luni, 16 martie 2020, 14:12)

    liviu_ [utilizator]

    ca doar popoarele latine sunt idioate...
    greseala mea!