Norvegianul Johannes Boe a câştigat proba masculină de sprint 10 km din cadrul Cupei Mondiale de biatlon, desfăşurată vineri la Nove Mesto (Cehia), fără spectatori, din cauza temerilor legate de noul coronavirus, informează Agerpres.

Johannes BoeFoto: biathlon.com.ua

Boe, care a obţinut cu această ocazie a 46-a victorie din cariera sa, a fost cronometrat în 24 min 56 sec 8/10, reuşind să-l devanseze cu 22,8 secunde pe francezul Quentin Fillon-Maillet, ocupantul poziţiei a doua, şi cu 1 min 01 sec 10/100 pe fratele său mai mare Tarjei Boe, clasat pe locul al treilea.

Românii Cornel Puchianu şi George Buta s-au clasat pe locurile 82, respectiv 91.

Graţie acestui succes, al optulea din această iarnă, Johannes Boe s-a apropiat la doar 76 de puncte de liderul clasamentul general al Cupei Mondiale de biatlon, cvintuplul campion olimpic francez Martin Fourcade, clasat doar al şaselea în concursul de vineri.