​Sportivele române Alina Vuc şi Andreea Beatrice Ana, medaliate la competiţiile majore de anul trecut, au fost învinse, miercuri, în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de lupte de la Roma, informează Agerpres.

Alina VucFoto: frl.ro

Alina Vuc, vicecampioană mondială în 2019, a fost întrecută de belarusa Ksena Stankevici în sferturile cat. 50 kg, după ce o învinsese în calificări pe azera Turkan Nasirova.

La cat. 55 kg, Andreea Beatrice Ana, medaliată cu bronz anul trecut la Europenele de la Bucureşti, a fost învinsă în sferturi de suedeza Sofia Magdalena Mattsson. În calificări, luptătoarea română trecuse de poloneza Alicja Czyzowicz.

Alin Alexuc-Ciurariu a câştigat prima medalie a delegaţiei României la Roma, marţi, aur la cat. 130 kg, la greco-romane.

România participă la Europenele de la Roma cu 16 sportivi şi are ca obiectiv câştigarea a 2-3 medalii.