Americanca Simone Biles a cucerit aurul la sărituri şi a egalat recordul de 23 de medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică, sâmbătă, la Stuttgart, scrie Agerpres.

Cvadrupla campioană olimpică Simone Biles (22 ani) a ajuns la 17 titluri mondiale, ratând în finala la paralele (locul 5) şansa de a stabili un nou record de medalii mondiale. Americanca va evolua duminică în finalele de la sol şi bârnă şi va avea o nouă şansă de a-l depăşi pe belarusul Vitali Scerbo.

Belgianca Nina Derwael (19 ani) s-a impus la paralele, păstrându-şi titlul cucerit anul trecut la Doha. Argintul a revenit britanicei Rebecca Downie, iar bronzul a fost obţinut de americanca Sunisa Lee.

Filipinezul Carlos Edriel Yulo a câştigat aurul la sol, la un an după ce lua bronzul la Doha. Gimnastul de 19 ani i-a devansat în clasamentul final pe israelianul Artem Dolgopyat şi pe chinezul Xiao Ruoteng.

Britanicul Max Whitlock, campionul olimpic en titre, a cucerit al treilea său titlu mondial consecutiv la cal cu mânere. Whitlock (26 ani), care are şi două medalii de argint la acest aparat (2013 şi 2018), a fost urmat de taiwanezul Chih Kai Lee şi de irlandezul Rhys McClenaghan.

Titlul mondial la inele a fost câştigat de turcul Ibrahim Colak, în timp ce campionul olimpic Eleftherios Petrounias (Grecia) s-a clasat pe patru. Colak (24 ani) s-a impus în faţa italianului Marco Lodadio, în timp ce francezul Samir Ait Said a obţinut bronzul, prima sa medalie mondială, la trei ani după ce suferea o accidentare ce şoca lumea, o dublă fractură la piciorul stâng, la sărituri, în timpul JO 2016.

Duminică, românul Marian Drăgulescu va evolua în finala de la sărituri.