Campionatele Balcanice de Atletism: Şapte medalii pentru România, în prima zi de concurs

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 3 septembrie 2019, 0:11 Sport | Alte sporturi


Atletism
Foto: balkan-athletics.eu
​Sportivii români au cucerit şapte medalii, două de aur, două de argint şi trei de bronz, luni, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism de la Praveţ (Bulgaria), informează Agerpres.

Medaliile de aur au fost obţinute de Andrei Marius Gag la aruncarea greutăţii (20,71 m) şi Ilie Alexandru Corneschi la 5.000 m (14:51,17), argintul a fost câştigat în probele de ştafetă 4x100 m, la masculin (Alexandru Geamănu, Alexandru Terpezan, Marian Valentin Tănase, Daniel Mihai Robert Budin - 41,48), respectiv feminin (Camelia Florina Gal, Ioana Teodora Gheorghe, Roxana Maria Ene, Marina Andreea Baboi - 46,05), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de Andrei Rareş Toader, la aruncarea greutăţii (20,30), Elena Andreea Panţuroiu la triplusalt (13,81 m) şi Andrea Miklos la 400 m (52,57).

România participă cu un lot de 48 de atleţi la Campionatele Balcanice de la Praveţ (2-3 septembrie).

Rezultatele de luni:

MASCULIN

  • aruncarea greutăţii
1. Andrei Marius Gag (România) 20,71 m
2. Armin Sinancevic (Serbia) 20,58
3. Andrei Rareş Toader (România) 20,30

  • săritura în lungime
1. Iaroslav Isacenkov (Ucraina) 7,89 m
2. Miltiadis Tentoglou (Grecia) 7,88
3. Lazar Anic (Serbia) 7,88
...........................................
12. Cristian Andrei Sava (România) 6,72

  • săritura în înălţime
1. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2,27 m
2. Alperen Acet (Turcia) 2,23
3. Vadim Kravciuk (Ucraina) 2,15
4. Mihai Donisan (România) 2,10

  • aruncarea ciocanului
1. Christos Frantzeskakis (Grecia) 76,67 m
2. Michail Anastasakis (Grecia) 75,32
3. Gleb Piskunov (Ucraina) 74,52
......................................................
5. Mihăiţă Andrei Micu (România) 65,02

  • 5.000 m
1. Ilie Alexandru Corneschi (România) 14:51,17
2. Iolo Nikolov (Bulgaria) 14:52,01
3. Ayetullah Aslanhan (Turcia) 14:53,12

  • 1.500 m
1. Iervand Mkrcian (Armenia) 3:46,00
2. Musa Hajdari (Kosovo) 3:46,54
3.David Nikolli (Albania) 3:47,06
......................................................
9. Ionuţ Valentin Drăguşin (România) 3:55,42
Laviniu Mădălin Chiş (România) nu a încheiat cursa.

  • 400 m garduri
1. Denis Neciporenko (Ucraina) 50,71
2. Dmitro Romaniuk (Ucraina) 51,12
3. Rusmir Malkocevic (Bosnia) 51,53
............................................................
9. Vlad Dulcescu (România) 53,49

  • 400 m
1. Danilo Danilenko (Ucraina) 46,84
2. Mindia Endeladze (Georgia) 47,37
3. Akgul Oguz (Turcia) 47,68
...............................................
6. Robert Parge (România) 48,20
7. Mihai Cristian Pîslaru (România) 48,39

  • 100 m
1. Emre Zafer Barnes (Turcia) 10,48
2. Aleksa Kijanovic (Serbia) 10,58
3. Antonio Ivanov (Bulgaria) 10,66
.........................................................
5. Alexandru Terpezan (România) 10,84
7. Daniel Mihai Robert Budin (România) 11,09

  • ştafetă 4x100 m
1. Ucraina (Erik Kostrîţia, Stanislav Kovalenko, Igor Bodrov, Serghei Smelik) 40,40
2. România (Alexandru Geamănu, Alexandru Terpezan, Marian Valentin Tănase, Daniel Mihai Robert Budin) 41,48
3. Bosnia (Nikola Brdar, Aleksandar Novakovic, Milan Vidovic, Hajrudin Vejzovic) 43,57

FEMININ

  • triplusalt
1. Paraskevi Papachristou (Grecia) 14,24 m
2, Aleksandra Naceva (Bulgaria) 13,89
3. Elena Andreea Panţuroiu (România) 13,81
........................................................................
5. Carmen Cristina Toma (România) 13,10

  • săritura cu prăjina
1. Buse Arikazan (Turcia) 4,35 m
2. Eleni Claudia Polak (Grecia) 4,28
3. Naama Bernstein (Israel) 4,01
....................................................
5. Adina Anamaria Buzescu (România) 3,41

  • aruncarea suliţei
1. Marija Vucenovic (Serbia) 57,21 m
2. Selena Durna (Turcia) 55,48
3. Mihaela Petkova (Bulgaria) 46,40
..........................................................
5. Ana Mirela Ţermure (România) 44,83

  • aruncarea discului
1. Ozlem Becerek (Turcia) 57,47 m
2. Kristina Rakocevic (Muntenegru) 52,49
3. Veronika Domjan (Slovenia) 51,10
............................................................
5. Elena Mihaela Asmarandei (România) 45,86

  • 3.000 m obstacole
1. Ozlem Kaya (Turcia) 9:54,28
2. Isavela Kotsacheili (Grecia) 10:37,53
3. Chrystalla Hadjipolydorou (Cipru) 10:59,70

  • 3.000 m
1. Teodora Simovic (Serbia) 10:11,26
2. Gresa Bakraci (Kosovo) 10:23,37
3. Damla Celik (Turcia) 10:29,93

  • 800 m
1. Jerneja Smonkar (Slovenia) 2:07,25
2. Jelena Gajic (Bosnia) 2:07,61
3. Natalia Evangelidou (Cipru) 2:08,47
4. Florina Pierdevară (România) 2:08,53

  • 400 m garduri
1. Maria Nikolenko (Ucraina) 56,45
2. Olena Kolesnicenko (Ucraina) 57,59
3. Emel Sanli Kircin (Turcia) 58,20
........................................................
9. Sanda Belgyan (România) 62,65

  • 400 m
1. Eirini Vasileiou (Grecia) 51,75
2. Eleni Artymata (Cipru) 51,77
3. Andrea Miklos (România) 52,57
........................................................
5. Elena Mirela Lavric (România) 54,87

  • 100 m
1. Ivet Lalova-Colio (Bulgaria) 11,23
2. Diana Vaisman (Israel) 11,25
3. Ina Eftimova (Bulgaria) 11,56
....................................................
6. Marina Andreea Baboi (România) 11,84
9. Ioana Teodora Gheorghe (România) 12,23

  • ştafetă 4x100 m
1. Israel (Gal Kadmon, Diana Vaisman, Olga Lenskay Yarko, Ilanda Dorfman) 45,00
2. România (Camelia Florina Gal, Ioana Teodora Gheorghe, Roxana Maria Ene, Marina Andreea Baboi) 46,05








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1052 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cipru, Israel, Ucraina... (Marţi, 3 septembrie 2019, 14:00)

    minos [utilizator]

    ...de cand sunt in Balcani? OK, e mai bine ca au participat, au facut concursul mai puternic.


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 10 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.



powered by
developed by