România a cucerit trei medalii de aur, sâmbătă, în prima zi a Cupei Europeane de judo Under-21, găzduită de Sala Sporturilor ''Horia Demian'' din Cluj-Napoca, potrivit Agerpres.

Cupa Europeana de Judo Under-21Foto: frjudo.ro

Mircea Tomescu s-a impus la cat. 60 kg, Lucian Borş-Dumitrescu a câştigat la cat. 66 kg, iar Adrian Şulcă a câştigat la cat. 73 kg.

Medalii de bronz au obţinut Adrian Olaru (66 kg), Olga Severin (63 kg) şi Alina Jorovlea (+78 kg).

Pe locul 5 s-au clasat cinci judoka învinse în meciurile pentru medaliile de bronz: Mihai Băloi, Adam Radvanszki (ambii la cat. 60 kg), Teodora Oprişca Pop (63 kg), Bianca Prodan, Carina Jurca (ambele cat. +78 kg).

Clasări pe locul 7 au reuşit Vladimir Grădinaru, Alexandru Popa (ambii cat. 60 kg), Szilard Radvanszki (73 kg), Cătălina Topală, Kimberley Ungureanu (ambele cat. 63 kg), Denisa Marin (70 kg), Georgiana Miler, Paula Paştiu (ambele +78 kg).

România participă cu 47 de judoka la masculin şi 37 la feminin.

La competiţie s-au înscris 234 de judoka din 27 de ţări, 139 la masculin şi 95 la feminin.