Înotătorul român Robert Glinţă s-a clasat pe locul 8 în finala probei de 100 m spate, marţi, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Gwangju (Coreea de Sud), scrie Agerpres.

Robert GlintaFoto: epitesti.ro

Glinţă, calificat deja la Jocurile Olimpice din 2020, de la Tokyo, a fost cronometrat cu timpul de 54 sec 22/100, mai slab decât în serii (53 sec 64/100) sau semifinală (53 sec 40/100).

Medalia de aur a fost cucerită de chinezul Jiayu Xu, în 52 sec 43/100, cel care reuşise în semifinale un nou record al Campionatelor Mondiale (52 sec 17/100). Argintul a fost adjudecat de rusul Evgheni Rîlov, în 52 sec 67/100, iar bronzul a revenit australianului Mitchell Larkin, în 52 sec 77/100.

România este reprezentată de 9 sportivi, la înot, sărituri şi sărituri de la mare înălţime, la Campionatele Mondiale de nataţie care au loc între 12 şi 28 iulie în oraşul sud-coreean Gwangju.