103 sportivi vor concura pentru România la Festivalul Olimpic al Tineretului European 2019 de la Baku

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 16 iulie 2019, 21:47 Sport | Alte sporturi


Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku 2019
Foto: Facebook - EYOF BAKU 2019
Componenţa finală a Echipei Olimpice care va reprezenta România la cea de-a XV-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, programată în perioada 21-27 iulie la Baku, în Azerbaidjan, a fost definitivată. 103 sportivi cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani vor lua startul în întrecerile de atletism, ciclism, gimnastică artistică, handbal, înot, judo, lupte, tenis şi volei, opt dintre cele zece sporturi din competiţie, informează News.ro.

  • Portdrapelul României va fi gimnastiul Gabriel Burtănete.

Ceremonia de prezentare a Echipei Olimpice va avea loc vineri, începând cu ora 11:00, la Sala Polivalentă din incinta Complexului Olimpic Sydney 2000, din Izvorani.

  • Atletism – 23 sportivi:
Jozsef Gergely Antal, Antonia Gabriela Bodnariuc, Adrian Marian Bondoc, Tania Borisov, Robert Marian Cristian, Andreea Iulia Ciucă, Alexia Ioana Dospin, Alexandra Georgiana Drăghicescu, Mihai Robert Dumitru, Iulia Dariana Grigoroiu, Corina Ilinoiu, Andreea Iuliana Lungu, Maria Mihalache, Silviu Daniel Munteanu, Dragoş Ionuţ Nicorici, Gerard Constantin Orobiyi-Tudurache, Alisia Adela Paruba, Corina Elena Pântea, Alesia-Maria Rengle, Maria Talida Sfarghiu, Robert Mihăiţă Simion, Ioana Sabina Ştirbu, Ion Marius Vasile;
Antrenori: Ion Doru Crişan, Mihaela Carmen Marin, Emilian Floroiu, Ioan Florin Ştefan Nagy, Iulia Olteanu, Elena Erzilia Ţîmpău

  • Ciclism – 4 sportivi:
Mihnea Alexandru Harasim, Rareş Ghiţă, Edvárd Novák, Denisa Toader;
Antrenor – Mihail Rusu

  • Gimnastică artistică – 6 sportivi:
Ioana Andreea Stănciulescu, Silviana Maria Sfiringu-Gheorghe, Irina Antonia Duţă, Gabriel Burtanete, Robert Burtanete, Raul Gabriel Şoica;
Antrenori: Valerian Nicolae Forminte, Liliana Cosma, Adrian Meleancă, Cornel Burduhosu;

  • Handbal – 15 sportive:
Oana Doina Bors, Andreea Alexandra Coman, Alicia Maria Gogîrlă, Maria Valentina Ion, Carla Ariana Lăcătuş, Corina Elena Romina Lupei, Ioana Rebeca Necula, Georgiana Adelina Olaru, Alexandra Sorina Perianu, Andreea Loredana Prescură, Raluca Nicoleta Rădoi, Andreea Roxana Sandu, Angela Ştefania Stoica, Bianca Andreea Tîrle, Elena Bianca Voica;
Antrenori: Carmen Ana Buceschi, Maria Elena Rădoi Constantinescu;

  • Înot – 12 sportivi:
Bianca Andreea Costea, Ioana Marin, Miruna Zorzoliu, Bianca Maria Ilie, Andreea Ioana Popescu, Alexandru Florin Nicolae, Denis Laurean Popescu, Mihai Gergely, Tobias George Dumitrache, David Popovici, Mihai Iacob, Lucas Ioan Tersinio Gheorghe;
Antrenori – Edard Câşlaru, Nicolae Viorel Ciobanu, Adrian Rădulescu;

  • Judo – 12 sportivi:
Giorgia Barbara Hagianu, Anne Marie Simona Victoria Brebinaru, Iasmina Georgiana Covaciu, Alexandra Maria Paşca, Florentina Cornelia Ivănescu, Georgiana Miler, Robert Alexandru Matei, Ioan Dziţac, Ionuţ Andrei Botofei, David Fodor, Vlad Topală, Alex George Ioan Creţ
Antrenori – Roland Bodo, Valerică Ioniţă;

  • Lupte – 15 sportivi:
Lupte feminin - Georgiana Lavinia Antucă, Ana Maria Pîrvu, Patricia Valeria Iuraşcu, Georgiana Anastasia Copăceanu, Karla Groza; Antrenori – Ovidiu Valentin Popescu, Marian Berbec;

Lupte libere – Doru Mario Dincă, Erik David Gombos, Alexandru Ioan Mătea, Ferenc Ervin Csiki,
Greco-romane - Trandafir Szilagyi, Cosmin Cristi Gavril, Denis Florin Mihai, Bogdan Pop, Igor Andrei Botez, Ioan Balan; Antrenori – Mircea Constantin, Cătălin Matache

  • Tenis – 4 sportivi:
Alin Mihai Fătu, Alexandra Maria Petric, Alexia Anca Todoni, Andrei Voican;
Antrenori – Andrei Pompiliu Nedelcu, Ovidiu Gavriş Petric;

  • Volei – 12 sportive:
Adriana Valentina Alexandru, Francesca Ioana Alupei, Maria Dulău, Alexia-Ioana Căruţaşu, Andra Elena Cojocaru, Mara Dumitrescu, Denisa Ioana Ionescu, Alexandra Spînoche, Isabela Florina Murariu, Georgiana Florentina Popa, Andreea Cristina Murar, Mădălina Airoaie
Antrenori – Olimpiu Marius Macarie, Adrian Popescu.

Şeful de misiune la FOTE Baku 2019 este Dragoş Tătaru, iar adjunctul şefului de misiune, Liliana Dorneanu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















763 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 10 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.

Aici puteti modifica setarile de Cookie

hosted by
powered by
developed by