Sportivul Alexandru Novac (CSM Bucureşti), antrenat de Petre Manu, a stabilit un nou record al Campionatelor Internaţionale de atletism ale României în proba de aruncare a suliţei, cu performanţa de 83,42 m, vineri, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, potrivit site-ului FRA citat de Agerpres.

Cluj ArenaFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Novac are şanse mari să câştige marele premiu conform Tabelei Internaţionale de punctaj la cea de-a 64-a ediţie a competiţiei.

Femi Ogunade (Qatar), medaliat cu bronz la Mondiale, şi-a respectat cartea de vizită, trecând primul linia de sosire de la 100 m în 10 sec 25/100.

Un rezultat de valoare şi totodată barem pentru Jocurile Olimpice 2020 l-a înregistrat Dimitriana Surdu (Republica Moldova), care a câştigat proba de aruncare a greutăţii, cu 18,62 m.

Alergătoarea de origine kenyană Stella Rutto Jepkoagei (CSA Steaua) s-a impus la 3.000 m obstacole în 9 min 44 sec 07/100.

Alin Firfirică (CSA Steaua), antrenat de Daniela Costian, a continuat seria rezultatelor de valoare la aruncarea discului, câştigând cu 63,40 m.

Marina Baboi (SCM Gloria Buzău), antrenată de Doina Voinea, a ocupat primul loc la 100 m, în 11 sec 71/100

Andrea Miklos (antrenoare Magdolna Kanizsai), de la CSM Bucureşti, s-a impus la 400 m în 52 sec 90/100.