​Cupa Europei (atletism): Yohann Diniz, victorios în cursa de 50 km marş; Narcis Mihăilă a terminat pe locul 16

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2019, 15:52 Sport | Alte sporturi

Yohann Diniz
​Atletul român Narcis Mihăilă s-a clasat pe locul 16 în proba de 50 km marş a Cupei Europei de la Alytus (Lituania), în care victoria i-a revenit francezului Yohann Diniz cu 3h37min43sec, nou record al competiţiei, informează Agerpres.

Diniz a fost urmat în clasament de Dimitri Djiubin (Belarus) - 3h45min51sec şi de portughezul Joao Vieira - 3h46min38sec. Mihăilă s-a clasat pe locul 16 cu 3h58min17sec, record personal. Un alt român, Marius Ciocoran, a fost al 24-lea cu 4h04min04sec, în timp ce Andrei Gafiţa a fost descalificat.

În proba pe echipe la 50 km marş, Ucraina s-a clasat pe primul loc (26 puncte), urmată de Spania (43) şi Belarus (49).

Proba de 10 km marş la categoria Under 20 a fost câştigată de italianul Ricardo Orsoni, în timp ce românul Ion Adrian Dumitru a fost al 23-lea.

Orsoni a trecut primul linia de sosire cu timpul de 42min43sec, fiind urmat de spaniolul Pedro Comesa (43min18sec) şi de polonezul Lukasz Niedzialek (43min28sec). Ion Adrian Dumitru a fost al 23-lea cu 46min38sec, iar Mihai Neag s-a clasat al 27-lea (49min06sec).

În clasamentul pe echipe, Italia a ocupat primul loc cu 7 puncte, urmată de Spania (9) şi Turcia (23). România a s-a clasat pe locul 8 cu 50 puncte.

Proba feminină de 50 km marş senioare a fost câştigată de italianca Eleonora Giorgi (4h04min50sec), care a fost urmată în clasament de spanioloaica Juklia Takacs (4h05min46sec) şi de portugheza Ines Henriques (4h13min57sec).

La echipe, Ucraina a ocupat primul loc, urmată de Italia şi Spania.