Echipa națională de seniori a României s-a calificat la Campionatul European de tenis de masă (3-1 vs Serbia)

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2019, 15:05 Sport | Alte sporturi

Ovidiu Ionescu
Lotul naţional de seniori s-a calificat la Campionatul European din 2019, care va avea loc în Franţa. România a terminat în grupa 1 de calificare pe primul loc, în urma victoriilor cu Lituania (3-0) şi Serbia (3-1), informează Mediafax.

Serbia s-a clasat pe locul secund şi e calificată la turneul final, în timp ce Lituania s-a clasat pe ultimul loc şi a pierdut şansa de calificare la Campionatul European.

Lot România: Adrian Crişan, Ovidiu Ionescu, Hunor Szocs, Cristian Pletea şi Rareş Şipoş. Antrenori: Andrei Filimon şi Ionuţ Seni

România vs Lituania 3-0

Ovidiu Ionescu vs Rimas Lesiv 3-0
Hunor Szocs vs Medardas Stankevicius 3-1
Cristian Pletea vs Matas Skucas 3-0

România vs Serbia 3-1

Ovidiu Ionescu vs Zsolt Peto 3-0
Hunor Szocs vs Dimitrije Levajac 3-1