​Scrimă: Ana Maria Popescu, eliminată în sferturile turneului de spadă de la Dubai, din Cupa Mondială

Sâmbătă, 18 mai 2019, 15:28 Sport | Alte sporturi

Ana Maria Popescu
​Sportiva română Ana Maria Popescu a fost eliminată în sferturile de finală ale probei individuale de spadă de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), concurs de Cupă Mondială, după ce a fost învinsă sâmbătă de sud-coreeanca Injeong Choi cu 15-11, informează Agerpres.

Pe tabloul principal de 64 spadasine, Ana Maria Popescu le-a învins succesiv pe franţuzoaica Oceane Tahe (15-7), rusoaica Kristina Iasinkaia (15-5) şi pe estonianca Kristina Kuusk (15-14).

În clasamentul general al probei individuale, Ana Maria Popescu, nr. 1 mondial, s-a clasat pe locul V.

Maria Udrea, cealaltă sportivă română calificată pe tabloul principal, a fost învinsă în primul tur de către franţuzoaica Alexandra Louis-Marie cu 15-13. Amalia Tătăran, Maria Vereş şi Bianca Benea au fost eliminate în tururile preliminare.