Francezul Vincent Luis a câştigat sâmbătă concursul de triatlon de la Yokohama, a treia etapă a circuitului mondial World Triathlon Series, cu timpul de 1h43min21sec, în timp ce în proba feminină victoria i-a aparţinut americancei Katie Zaferes cu 1h52min12sec, relatează AFP, citată de Agerpres.

Vincent LuisFoto: Triathlon.org / Delly Carr - ITU Media

Luis, care a parcurs 1.500 m înot, 40 km cu bicicleta şi 10 km alergare, a fost urmat în clasament de sud-africanul Henri Schoeman la 3 sec. şi de maghiarul Bence Bicsak la 5 sec. Spaniolul Javier Gomez, cvintuplu campion mondial, a fost al patrulea la 17 sec.

În clasamentul general, Luis este lider cu 2.523 puncte, urmat de spaniolul Fernando Alarza (2.069) şi sud-africanul Henri Schoeman (1.887).

În concursul feminin, Katie Zaferes a obţinut a treia victorie din acest sezon, fiind urmată în clasament de conaţionalele ei Summer Rappaport la 21sec. şi de Taylor Spivey la 1min17sec.

În ierarhia generală, Zaferes este lideră cu 3.000 puncte, urmată de britanica Jessica Learmonth (2.458), americanca Taylor Spivey (2.458) şi britanica Georgia Taylor-Brown (2.000).