Rutierul olandez Tom Dumoulin a abandonat Turul Italiei, competiţie pe care a câştigat-o în 2017, la scurt timp după startul etapei a V-a, informează lequipe.fr, conform News.ro.

Tom DumoulinFoto: Gazzetta dello Sport

Ciclistul echipei Sunweb, unul dintre favoriţii ediţiei actuale, a fost implicat, marţi, în etapa a IV-a, într-un accident cu mai mulţi ciclişti, cu numai 7 kilometri înaintea sosirii.

Olandezul s-a accidentat la genunchiul stâng, dar a încercat să continue Il Giro, luând startul în etapa de miercuri, însă a abandonat după câteva minute.

Dumoulin, 28 de ani, avea şanse reduse la victorie, el fiind pe locul 56 înaintea etapei a V-a, la patru minute şi 30 de secunde de lider, slovenul Primoz Roglic.

Anul trecut, ciclistul olandez s-a clasat al doilea, după britanicul Chris Froome.