Înot: Robert Glinţă, locul al treilea la Budapesta, în FINA Champions Swim Series

Luni, 13 mai 2019, 9:57 Sport | Alte sporturi

Robert Glinta
Înotătorul român Robert Glinţă a ocupat locul al treilea în finala probei de 50 m spate, duminică, la Budapesta, în cadrul concursului FINA Champions Swim Series, organizat de Federaţia Internaţională de Nataţie, informează Agerpres.

Glinţă a fost cronometrat cu timpul de 24 sec 95/100, fiind devansat de doi american, Justin Ress, 24 sec 68/100, şi Matt Grevers, 24 sec 88/100.

Pe locul al patrulea s-a clasat rusul Kliment Kolesnikov, campionul european al probei, înregistrat în 25 sec 06/100.

Robert Glinţă (CS Dinamo) a fost recompensat pentru performanţa sa cu un cec de 6.000 de dolari.

Luna trecută, la Guangzhou (China), în prima etapă a acestui circuit (FINA Champions Swim Series), Glinţă a ocupat locul al doilea la 50 m spate, cu timpul de 24 sec 59/100, devansat de Kolesnikov, 24 sec 58/100.