Kenyenii Paul Kariuki Mwangi şi Delvine Relin Meringor au câştigat duminică probele de masculin şi feminin pe distanţa de 21,097 kilometri din cadrul Semimaratonului Internaţional Bucureşti, scrie Agerpres.

Paul Kariuki Mwangi s-a impus cu timpul 1 h 01 min 22 sec, fiind urmat în clasament de Chebor Elvis Tabarach (Kenya), cu 1 h 01min 26 sec,00 şi Victor Kiplagat (Uganda), cu 1 h 01 min 26 sec.

La cursa feminină, kenyana Delvine Relin Meringor a obţinut un record de cursă, cu timpul 1 h 09 min 53 sec. Ea a fost urmată de Juliet Chekwel din Uganda, cu 1 h 11 min 47 sec, şi de Asmerawork Bekele Wolkeba (Etiopia), cu 1 h 14 min 38 sec.

În clasamentul naţional al cursei de semimaraton, pe prima poziţie a terminat Nicolae Soare, cu timpul 1 h 04 min 58 sec, fiind urmat de Alexandru Corneschi, cu 1 h 09 min 54 sec, şi Gheorghe Surlea, cu 1 h 14 min 10 sec.

Atleta Nicoleta Ciortan s-a impus în clasamentul naţional feminin la 21,097 kilometri cu timpul de 1 h 22 min 14 sec, locul doi fiind ocupat de Claudia Necula, cu 1 h 26 min 32 sec, în timp ce Mihaela Nunu a ieşit pe poziţia a treia, cu 1 h 27min 05 sec.

Cursa de 10 kilometri, organizată în cadrul Volkswagen Bucharest Half Marathon, a fost câştigată de atletul român Liviu Ioniţă, cu timpul de 34 de minute şi 38 de secunde, urmat de Andrei Livezeanu, cu 34 min 41sec, şi Mikolaj Skibinki, din Polonia, cu 35 min 24 sec.

Adela Bălţoi s-a impus la 10 kilometri feminin, cu 36 min 13 sec, ea fiind urmată pe podium de Oana Diana Ivăncescu, cu 38 min 16 sec, şi de Maria Cristea, 38 min 21 sec.

Peste 18.000 de alergători din 75 de ţări, printre care şi atleţi de elită din Kenya, Maroc şi Etiopia, au participat sâmbătă şi duminică la probele celei de-a 8-a ediţii a Bucharest Half Marathon.