​Jucătoarele române Bernadette Szocs şi Elizabeta Samara s-au calificat, marţi, în şaisprezecimile de finală ale probei feminine de simplu, la Campionatele Mondiale individuale de tenis de masă de la Budapesta, informează Agerpres.

Bernadette Szocs, Elizabeta Samara si Ovidiu IonescuFoto: Facebook - Federația Română de Tenis de Masă

Cele două au ajuns şi în optimile probei feminine de dublu, fază în care au reuşit să acceadă la masculin Ovidiu Ionescu şi spaniolul Alvaro Robles. La dublu mixt, Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs s-au calificat şi ei în optimi.

Rezultatele înregistrate luni:

Simplu feminin:

  • turul I

Bernadette Szocs - Daniela Ortega (Chile) 4-0 (11-2, 11-5, 11-9, 11-1)

Elizabeta Samara - Chiara Colantoni (Italia) 4-3 (4-11, 11-4, 12-10, 11-5, 9-11, 7-11, 11-2)

Irina Ciobanu - Stephanie Loeuillette (Franţa) 4-3 (11-9, 8-11, 9-11, 11-6, 7-11, 11-5, 11-2)

Daniela Monteiro Dodean - Matilda Ekholm (Suedia) 2-4 (11-7, 10-12, 11-5, 10-12, 7-11, 8-11)

Adina Diaconu - Ho Ching Lee (Hong Kong) 0-4 (4-11, 5-11, 5-11, 6-11)

  • turul II

Bernadette Szocs - Nam Hae Kim (Coreea de Nord) 4-3 (9-11, 11-8, 8-11, 11-5, 11-5, 5-11, 11-8)

Irina Ciobanu - Yue Wu (SUA) 2-4 (18-16, 9-11, 11-13, 11-5, 5-11, 6-11)

Elizabeta Samara - Anna Kirichenko (Finlanda) 4-0 (12-10, 11-3, 11-4, 11-7)

  • 16-imi de finală

Bernadette Szocs - Wai Yam Minnie Soo (Hong Kong)

Elizabeta Samara - Manyu Wang (China)

Simplu masculin

  • turul I

Hunor Szocs - Panagiotis Gionis (Grecia) 1-4 (11-5, 3-11, 11-13, 8-11, 6-11)

Cristian Pletea - Gustavo Tsuboi (Brazilia) 4-0 (11-5, 11-8, 11-7, 11-5)

Ovidiu Ionescu - Anton Kallberg (Suedia) 1-4 (4-11, 10-12, 11-4, 9-11, 7-11)

  • turul II

Cristian Pletea - Sathiyan Gnansekaran (India) 1-4 (5-11, 9-11, 11-6, 7-11, 6-11)

Dublu masculin

  • 16-imi de finală

Ovidiu Ionescu (România)/Alvaro Robles (Spania) - Mihai Bobocică/Niagol Stoyanov (Italia) 4-1 (11-6, 9-11, 11-7, 11-5, 11-7)

  • optimi

Ovidiu Ionescu (România)/Alvaro Robles (Spania) - Jonathan Groth (Danemarca)/Liam Pitchford (Anglia)

Dublu feminin:

  • 16-imi de finală

Elizabeta Samara/Bernadette Szocs - Adriana Diaz/Melanie Diaz (Porto Rico) 4-2 (11-8, 3-11, 7-11, 11-9, 11-9, 11-8)

Adina Diaconu/Daniela Monteiro Dodean - Wing Nam Ng/Wai Yam Minnie Soo (Hong Kong) 3-4 (11-9, 12-10, 9-11, 11-3, 8-11, 10-12, 3-11)

  • optimi

Elizabeta Samara/Bernadette Szocs - Hyo Sim Cha/Nam Hae Kim (Coreea de Nord)

Dublu mixt:

  • 16-imi de finală

Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Marek Badowski/Natalia Bajor (Polonia) 4-1 (6-11, 11-8, 15-13, 12-10, 11-9)

  • optimi

Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs - Kwan Kit Ho/Ho Ching Lee (Hong Kong)