Sportiva română Denisa Golgotă s-a clasat pe locul 5 în finala de la bârnă, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Szczecin (Polonia), cu 12,166 puncte, scrie Agerpres.

Într-o finală plină de ratări, medalia de aur a revenit britanicei Alice Kinsella, cu 13,566, iar argintul şi bronzul au fost obţinute de două reprezentante ale Franţei, Melanie De Jesus Dos Santos, cu 13,466, respectiv Lorette Charpy, cu 12,900.

Melanie De Jesus Dos Santos a cucerit vineri titlul la individual compus.

Pentru Golgotă a fost a treia finală la Szczecin, după ce s-a clasat pe locul 17 la individual compus şi pe 6 la sărituri. Românca va mai evolua duminică într-o finală, la sol.

La Europenele de anul trecut, de la Glasgow, România a cucerit două medalii, ambele prin Denisa Golgotă, argint la sol şi bronz la sărituri. Obiectivul lotului feminin la Szczecin este cucerirea a 1-2 medalii.