Gimnasta Denisa Golgotă s-a clasat, sâmbătă, pe locul şase în finală la sărituri, la Campionatul European de la Szczecin (Polonia). Sportiva română a avut o medie de 14.116.

"Un Yurchenko întins cu 720 grade întoarcere (14.500/5.40) și o Tsukahara întinsă cu 360 grade întoarcere (13.733/4.80) au fost cele 2 sărituri prezentate de Denisa, executate bine de altfel", se arată pe pagina de Facebook a Federației Române de Gimnastică.

Medalia de aur a fost câștigată de Maria Paseka (medie 14.516). Podiumul a fost completat de Coline Devillard (Franța) și Elissa Downie (Marea Britanie).

Denisa Golgotă va mai evolua, duminică, în finale la sol şi bârnă.

La Campionatul European din 10-14 aprilie, găzduit de Szczecin (Polonia), participă 166 gimnaşti şi 109 gimnaste, din 38, respectiv 36 de naţiuni continentale, scrie News.ro.