Norvegia, avându-l lider pe Johannes Boe, a câştigat, joi, medalia de aur în proba de ştafetă mixtă simplu din cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon de la Ostersund (Suedia), informează Agerpres.

Norvegia, campioana mondiala la biatlon, in proba de stafeta mixta simpluFoto: IBU - Biathlon World

Echipa Norvegiei, compusă din Marte Olsbu Roeiseland şi Johannes Boe, a fost cronometrată cu timpul de 35 min. 43 sec. 2/10, devansând cu 13 sec. 4/10 Italia (Dorothea Wierer, Lukas Hofer) şi cu 20 secunde Suedia (Hanna Oeberg, Sebastian Samuelsson). România (Eniko Marton, Raul Antonio Flore) a ocupat locul 27 din 28 de echipe.

Acesta este al treilea titlu pentru Johannes Boe la aceste Campionate Mondiale, după cele cucerite la ştafetă mixtă şi sprint. Biatlonistul în vârstă de 25 de ani şi-a asigurat deja Marele Glob de Cristal al Cupei Mondiale.

În clasamentul Cupei Mondiale de ştafetă mixtă, Norvegia este lider cu 306 puncte, urmată de Franţa 281 puncte, Italia 266 puncte etc.