​Sportivele Andreea Chiţu, Corina Ştefan (Căprioriu), Loredana Ohâi şi Monica Ungureanu au fost eliminate din primele tururi în Grand Slam-ul de judo de la Paris, din circuitul mondial al Federaţiei internaţionale, şi România a rămas fără nicio judoka în lupta pentru medalii la competiţia feminină, informează Agerpres.

Corina CaprioriuFoto: Facebook/ Corina Caprioriu

La categoria 48 kg, Monica Ungureanu a fost învinsă prin ippon în primul tur de chinezoaica Liu Ting.

Andreea Chiţu, la 52 kg, a pierdut în turul 2 la franţuzoaica Astride Gneto, în timp ce la 57 kg, Corina Ştefan a fost învinsă de franţuzoaica Helene Receveaux tot în turul 2.

Tot la categoria 57 lg, Loredana Ohâi a învins-o în primul tur pe americanca Leila Akiyama, dar a pierdut apoi la o reprezentantă a gazdelor, Priscilla Gneto.

România mai are concurenţi în turneul masculin la 73 kg, 81 kg şi + 100 kg.

La competiţia pariziană participă 572 judoka din 97 de ţări.