Cristian Pletea a pierdut în semifinalele Campionatului Mondial de tenis de masă pentru juniori împotriva lui Xu Haidong, cap de serie numărul 3, şi a obţinut medalia de bronz la categoria sub 21 de ani. Competiția a avut loc în Australia, la Bendigo.

Cristian PleteaFoto: ittf.com

Cristian, în vârstă de 18 ani, a fost dominat de chinez, care s-a impus în patru seturi, (11-5, 11-3, 11-8, 11-6).

Medalia lui Cristian Pletea este prima obţinută de România la Mondialele de Juniori din Australia. Sportivul nostru este singurul european a ajuns în semifinale. Niciun alt sportiv din Europa nu a reuşit să se califice nici măcar în sferturile de finală.

În luna septembrie, Cristian a câştigat turneul Europe Youth Top 10.

În sferturi, Pletea a reuşit mai multe puncte spectaculoase, uimind prin defensiva sa impenetrabilă şi învingându-l pe chinezul Yu Heyi, scor 4-0 (12-10, 13-11, 11-9, 11-7):