Alexandra Nicoleta Anghel a pierdut, vineri, finala categoriei 72 kg, la Campionatele Mondiale de lupte under 23, obţinând medalia de argint News.ro.

În finală, Anghel a fost învinsă de sportiva turcă Buse Tosun. România mai are patru medalii câştigate până acum la Campionatele Mondiale de la Bucureşti: Mihai Radu Mihuţ - bronz la cat. 63 kg (greco-romane), Nicu Ojog - argint la cat. 82 kg (greco-romane), Ştefania Priceputu - bronz la cat. 50 kg (lupte feminin) şi Andreea Ana - bronz la cat. 53 kg (lupte feminin).

Sportiva Andreea Beatrice Ana a câştigat, vineri, medalia de bronz la categoria 53 kilograme la Campionatele Mondiale de lupte Under 23.

Andreea Ana a învins-o în lupta pentru bronz pe Bolortuya Bat Ochir (Mongolia).

La categoria 62 kilograme, Incze Kriszta a pierdut lupta pentru bronz şi a ocupat în final locul 5.

România are patru medalii câştigate până acum la Campionatele Mondiale de la Bucureşti: Mihai Radu Mihuţ - bronz la cat. 63 kg (greco-romane), Nicu Ojog - argint la cat. 82 kg (greco-romane), Ştefania Priceputu - bronz la cat. 50 kg (lupte feminin), Andreea Ana - bronz la cat. 53 kg (lupte feminin).