​Campioana României la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins duminică, pe teren propriu, formaţia poloneză Wisla Plock, cu scorul de 24-21 (13-10), în cea de-a cincea partidă din Grupa D a Ligii Campionilor. Dinamo se află pe prima poziție a grupei, cu opt puncte, după cinci etape, fiind urmată de Ademar Leon (șapte puncte), Wisla Plock și Elverum Handball (câte șase puncte).

Dinamo a condus pe toată durata meciului, cel mai mare avantaj din prima repriză fiind de șase goluri (8-2). Polonezii au părut că revin în partida și au redus diferența până la pauză la trei goluri (13-10). "Dulăii" au început mult mai bine repriza secundă și au avut chiar și un avans de opt goluri (22-14, 23-15), însă ultimele șapte minute au fost unele dificile, alb-roșii jucând în mare parte a timpului în inferioritate numerică. Chiar și așa, Dinamo a reușit să păstreze un avans de trei goluri și să producă surpriza etapei, învingând marea favorită a grupei și trecând pe primul loc.

6. Wacker Thun 5 (138-151) 1

Dinamo se află la a patra participare în Liga Campionilor și are parte de cel mai bun debut de până acum: patru victorii și o înfrângere.

În etapa a șasea, Dinamo va merge în Polonia, pe 3 noiembrie, pentru a juca tot împotriva celor de la Wisla Plock.

În sezonul trecut, Dinamo Bucureşti nu a reuşit să treacă de faza grupelor.

Turneul Final Four va avea loc în 1-2 iunie 2019. Deţinătoarea Ligii Campionilor este echipa Montpellier HB.