Jucătoarea română de tenis de masă Andreea Dragoman a cucerit medalia de bronz în proba feminină de simplu, miercuri, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires.

Andreea DragomanFoto: cosr.ro

Dragoman a pierdut meciul din semifinale cu japoneza Miu Hirano cu 0-4, dar a întrecut-o pe Archana Girish Kamath (India) cu 4-1 (8-11, 13-11, 11-9, 11-6, 11-9) în partida pentru bronz.

La tenis de câmp, Filip Jianu a fost învins în sferturile de finală de bulgarul Adrian Andreev, al şaselea favorit, cu 6-2, 6-4.

În concursul de gimnastică artistică, Ana-Maria Puiu s-a calificat în finala de la bârnă cu a şasea notă, 12,366, precum şi în finala de la individual compus, cu al 13-lea punctaj, 47,532.

Gabriel Burtănete s-a clasat doar pe locul 25 în calificările de la bară fixă, cu 11,500 puncte, el fiind prima rezervă în finala de la individual compus (locul 19 în calificări, cu 73,765 puncte).

Înotătorul George Adrian Raţiu a ocupat locul 6 în finale probei de 50 m liber, cu timpul de 22 sec 79/100. El a fost înregistrat cu al 18-lea timp la 50 m fluture (24 sec 75/100), ratând calificarea în semifinale.

Denisa Stoian a ratat calificarea în finala concursului de individual compus la gimnastică ritmică, terminând pe locul 25, cu 49,750 puncte, după 14,400 la cerc (locul 15), 12,800 la minge (locul 24), 10,050 la măciuci (locul 33) şi 12,500 la panglică (locul 17).

Andreea Dragoman a adus a şaptea medalie pentru delegaţia României la Buenos Aires, care se află pe locul 7 în clasamentul pe naţiuni la finalul zilei de miercuri, cu 2 de aur, 2 de argint, 3 de bronz. Aurul a fost câştigat dejudoka Adrian Şulcă(cat. 81 kg) şi dehalterofila Sabina Baltag(cat. 53 kg), argintul a fost obţinut de înotătorul Daniel Martin (100 m spate) şi la dublu rame masculin (canotorii Florin Nicolae Arteni-Fîntînariu şi Alexandru Laurenţiu Danciu), iar medaliile de bronz au fost adjudecate de halterofila Mihaela Valentina Cambei (cat. 48 kg), echipajul de dublu rame feminin (Tabita Maftei şi Alina Maria Baleţchi) şi de Andreea Dragoman (tenis de masă).

Echipa Olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care concurează la 14 discipline sportive.