​JO de Tineret: Daniel Martin, calificat cu al doilea timp în finala probei de 100 m spate la înot (Rezultatele zilei)

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Luni, 8 octombrie 2018, 11:35 Sport | Alte sporturi


Jocurile Olimpice de Tineret 2018 Buenos Aires
Foto: olympic.org
Înotătorul român Daniel Martin s-a calificat în finala probei de 100 m spate cu al doilea timp din semifinale, duminică, la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, informează Agerpres.

Martin a fost înregistrat în 54 sec 08/100, câştigând prima semifinală, în vreme ce rusul Kliment Kolesnikov a câştigat a doua semifinală, în 53 sec 80/100. Finala este programată luni.

Cei doi obţinuseră cei mai buni timpi şi în serii, Kolesnikov 54 sec 26/100, iar Martin 54 sec 46/100.

În schimb, Ingrid Huszar a ratat calificarea în semifinale la 50 m bras, fiind cronometrată cu al 27-lea timp din serii, 33. sec 68/100.

În turneul feminin de baschet 3x3, România (Sonia Alexandra Cazacu, Maria Ferariu, Ilinca Sofia Păun, Carla Antonia Popescu, antrenate de Monika Isabela Boriga) a fost învinsă cu 18-16 de Germania, dar a dispus de Iran cu 18-14. Pe 11 octombrie sunt programate celelalte două meciuri din grupă, cu China şi Ungaria.

La tenis, Filip Jianu s-a calificat în turul secund la simplu masculin, după 6-4, 6-4 cu italianul Lorenzo Musetti, iar următorul adversar va fi francezul Clement Tabur.

În proba de dublu a fetelor, Selma Ştefania Cadâr şi chinezoaica Lulu Sun au trecut de americancele Lea Ma şi Alexa Noel cu 6-4, 6-1, urmând să joace în sferturi cu cuplul chinez Xinyu Wang/Xiyu Wang.

În turneul de tenis de masă, la simplu feminin, Andreea Dragoman a debutat în Grupa C cu o victorie categorică, 4-0, în faţa jucătoarei nigeriene Esther Oribamise, iar Cristian Pletea s-a impus şi el clar la simplu băieţi, cu 4-0, în Grupa G, în faţa neozeelandezului Nathan Xu.

Scrimerul Andrei Păştin a ocupat locul 12 la sabie individual, după ce a pierdut în optimi cu 8-15 în faţa ungurului Krisztian Rabb.

Rebecca Cândescu a terminat pe 9 la floretă, după ce a fost învinsă în optimi de Noha Hany (Egipt) cu 15-11.

La judo, Giorgia Hangianu a pierdut în optimile cat. 44 kg, în faţa spaniolei Eva Perez Soler, apoi în recalificări s-a impus în faţa Paulinei Turcan (Republica Moldova), cedând apoi în meciul cu Mikaela Rojas (Argentina) şi terminând pe 9.

În concursul de gimnastică artistică, Gabriel Burtănete s-a clasat pe 14 în calificările la cal cu mânere (12,133 puncte) şi pe 25 la sol (12,266), în timp ce Ana-Maria Puiu a fost a 31-a la sol (11,033).

La canotaj , Tabita Maftei şi Alina Maria Baletchi au ocupat locul 5 în primul tur al probei de dublu rame, la 3 sec 29/100 de primul loc şi vor continua în seriile de calificare.

La dublu rame masculin, Alexandru Laurenţiu Danciu şi Florin Nicolae Arteni Fîntînariu s-au clasat pe locul 5 în primul tur, la 8 sec 58/100 de cel mai rapid echipaj, şi vor continua în serii.

Echipa Olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care concurează la 14 discipline sportive.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















594 vizualizari


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI

Top 10 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.

Aici puteti modifica setarile de Cookie

hosted by
powered by
developed by