Sărituri cu schiurile: Germanul Karl Geiger a câştigat primul Grand Prix de vară de la Râşnov

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 septembrie 2018, 20:18 Sport | Alte sporturi

Karl Geiger, pe prima pozitie a podiumului de la Rasnov
​Sportivul german Karl Geiger a câştigat primul Grand Prix de vară la sărituri cu schiurile masculin de la Râşnov, desfăşurat, sâmbătă, în Complexul din Valea Cărbunării, cu 269,9 puncte, după sărituri de 98, respectiv 99 de metri, potrivit Agerpres.

Pe locul secund s-a clasat polonezul Piotr Zyla, cu 261 puncte (95,5 m şi 97 m), podiumul fiind completat de rusul Evgheniy Klimov, cu 256,8 puncte (95,5 m şi 98 m).

Învingătorul a fost recompensat cu 5.000 de franci elveţieni, Zyla, cu 3.000 de franci, iar Klimov, cu 2.000.

Polonezul Kamil Stoch, campion olimpic la PyeongChang, anul acesta, s-a clasat doar pe locul 12, cu 243,7 puncte, iar talentatul sloven Domen Prevc a fost descalificat.

În clasamentul circuitului Grand Prix de vară, Klimov este primul, cu 425 puncte, urmat de Stoch, 322 puncte, Zyla, 310 puncte, Geiger, 256 puncte, etc.