VIDEO Turul Germaniei: Maximilian Schachmann (Quick Step) a câștigat etapa a doua și este noul lider

Vineri, 24 august 2018, 18:25 Sport | Alte sporturi

Maximilian Schachmann (in albastru), castigatorul etapei a doua din Turul Germaniei
Ciclistul german Maximilian Schachmann (Quick Step) a câştigat vineri etapa a 2-a a Turului Germaniei, care a avut loc între Bonn şi Trier, impunându-se după un sprint disputat în patru şi devenind noul purtător al tricoului roşu de lider, scrie Agerpres.

Cronometrat în 4 h 50 min 36 sec, Schachmann a fost urmat pe podium de slovenul Matej Mohoric (Bahrain-Merida) şi de olandezul Tom Dumoulin (Sunweb), cel care a lansat ofensiva, relatează cotidianul francez L'Equipe. Locul 4 a revenit altui german, Nils Politt (Katiuşa).

Schachmann, care are 24 de ani, a adus a 57-a victorie pentru Quick-Step în acest sezon.

În clasamentul general, el are un avantaj de patru secunde faţă de Mohoric şi Dumoulin şi de zece secunde faţă de Politt.